piątek, 9 grudnia 2011

Nawigacja rowerowa Garmin. Co wybrać ?

Wielu klientów odwiedzających nasze salony firmowe staje przed niełatwą decyzją jaką jest  wybór odpowiedniej  nawigacji do roweru. W związku z tym, że sezon jednośladów w pełni można uznać za rozpoczęty postanowiliśmy podzielić się naszymi uwagami w tym temacie.


Z pewnością bogata oferta Garmina nie ułatwia decyzji. Najczęściej wygląda to tak, że niezorientowany w temacie czytelnik wybiera sobie kilka urządzeń z któreś ze stron oferujących urządzenia marki Garmin np. Dakota, Oregon, Gpsmap 62, eTrex, Montana, Edge i zaczyna je porównywać. Rozrzut w cenach spory, funkcje niby podobne, nazwy kojarzone ze stanami w Ameryce. I co z tym wszystkim zrobić :)

Okazuje się jednak, że jeżeli odpowiednio podejdziemy do tematu to nie jest on wcale taki trudny. Zawsze na początku rozmowy z klientem, który jest zainteresowany nabyciem nawigacji rowerowej przeprowadzamy tzw. wywiad. Podstawowe pytanie dotyczy stopnia aktywności użytkownika. Każdy ma inne wymagania i oczekuje od urządzenia konkretnych funkcji, które faktycznie mogą mu się przydać w trakcie użytkowania.

Uwzględniając stopień aktywności rowerzysty można bardzo szybko dojść do wniosku, że zupełnie inne odbiorniki są przeznaczone dla cyklistów profesjonalnie podchodzących do zagadnienia, a inne dla osób traktujących rower jako weekendową rekreację.    

Garmin proponuje klika rozwiązań.  I tak do wyboru mamy:

a) nawigacje z serii EDGE 
b) nawigacje turystyczne
c) nawigacje z serii Forerunner

Seria Edge jest promowana przez firmę Garmin jako odbiorniki typowo rowerowe. Jednak jakby się uprzeć to i na pieszej wycieczce po górach czy obcym mieście też może się przydać. Jedyne ograniczenie stanowi wbudowany, niewymienny akumulator wewnętrzny, który pozwala na około 7-9 godzin ciągłego treningu.

Przegląd nawigacji rowerowych rozpoczniemy od najwyższego, tzn. dającego najwięcej możliwości treningowych,  modelu Garmin Edge 800. Odbiornik dostępny jest w trzech wersjach. Najwyższy posiada w zestawie czujnik tętna i kadencji oraz mapę drogową całej Europy. Następnie jest Edge 800 z czujnikami, ale bez mapy Europy (posiada tylko mapę bazową świata). Najprostsza wersja nie ma w zestawie ani mapy, ani czujników. Poniższy film przedstawia najważniejsze funkcje Edga 800:    

 

Edge 800 posiada czytelny, odporny na zarysowanie, dotykowy ekran. Ekran jest tak skonstruowany, że można go obsługiwać w rękawiczkach. Jest to duże ułatwienie dla użytkowników, którym niestraszne są chłodne jesienne czy zimowe dni. Poniżej postaramy się wymienić najważniejsze funkcje tego modelu.

Przy pierwszym uruchomieniu ustalamy swój profil  podając między innymi wiek, masę i wzrost. W następnym kroku definiujemy parametry roweru. Możemy ustalić maksymalnie trzy rowery. 
- Ekran startowy posiada czytelne menu. Pierwsza opcja to Dokąd? Gdy ją wybierzemy urządzenie zaproponuje nam kilka możliwości. Między innymi możemy skorzystać z wyszukiwarki adresów, punktów szczególnych, własnych punktów (tzw. waypointów), współrzędnych itp. Wpisywanie adresów ułatwia czytelna klawiatura i dotykowy ekran.    
Po wybraniu konkretnego adresu, i zdefiniowaniu w ustawieniach parametrów trasy Edge poprowadzi nas do celu podróży.

- Jak już wspomnieliśmy Edge 800 współpracuje z czujnikami tętna i kadencji. Dzięki funkcji Treningów otrzymujemy możliwość zaplanowania ćwiczeń uwzględniających np. zdefiniowane przez użytkownika strefy tętna.
   - Przydatną w każdym treningu funkcją jest możliwość definiowania tzw. alertów. Alerty to nic innego jak powiadomienia (sygnałem dźwiękowym) o przekroczeniu ustalonej wartości.
 


   
- Kolejne bardzo duże udogodnienie to możliwość edytowania pól danych, które będą wyświetlane na ekranie treningu. Maksymalnie na jednym ekranie możemy ustalić 10 różnych danych. Z kolei łącznie można włączyć 5 ekranów, które w czasie treningu mogą się automatycznie przełączać.  
   

- Funkcja wirtualnego partnera pozwala na polepszanie swoich dotychczasowych osiągnięć, a możliwość przeglądania mapy ułatwia orientację w terenie- Wytrzymała konstrukcja pozwala używać Edga 800 zarówno w ostrym słońcu jak i w deszczowe dni

 
Edge 200 to funkcjonalny licznik rowerowy z GPS zamknięty w szczelnej obudowie. Jest to idealne rozwiązanie dla rowerzystów, którzy wymagają od licznika podstawowych danych typu czas, przebyta odległość, czy spalone kalorie. 


Monochromatyczny wyświetlacz zużywa mniej energii co owocuje dłuższą pracą na baterii wewnętrznej urządzenia (do 14 godzin ciągłej pracy). Przy pierwszym uruchomieniu, podobnie jak w Edge 800 wprowadzamy dane użytkownika. Również możemy skorzystać z alertów (dystansu, kalorii i czasu) oraz podjąć rywalizację z wirtualnym partnerem.  

Edge 200 charakteryzuje się bardzo intuicyjnym menu (oczywiście w języku polskim), a także prostym uchwytem rowerowym, umożliwiającym zamocowanie zarówno na mostku jaki i kierownicy roweru.   
     
Edge 200 w trakcie pracy rejestruje ślad, czyli zapis przebytej przez użytkownika trasy. Ślad można wysłać za pomocą kabla USB do programu Garmin Connect, a następnie wyświetlić go na mapie i przeanalizować pokonaną drogę. 

Wybierając Edga 200 należy pamiętać, że urządzenie nie współpracuje z dodatkowymi czujnikami i nie ma możliwości wyświetlania mapy.


Urządzenie Garmin etrex 20 to przedstawiciel grupy urządzeń turystycznych. Jak na odbiornik outdoorowe przystało jest on wykonany z trwałego materiału, odpornego na wodę, błoto, czy kurz.Dużą zaletą etrexa jest sposób zasilania. W odróżnieniu do serii EDGE (wbudowany, niewymienny akumulator) ładowanie etrexa odbywa się za pomocą 2szt baterii typu AA, które w każdym momencie można w łatwy sposób wymienić.

Etrex 20 korzysta z dwóch układów satelitów: amerykańskiego GPS i rosyjskiego Glonass. Funkcja to pozwala mu na osiągnięcie lepszej dokładności pozycji, w której się aktualnie znajdujemy.

Z punktu widzenia rowerzysty - amatora etrex posiada wiele przydatnych funkcji. Są to między innymi:

  • zapis śladu, czyli przejechanej trasy, a następnie możliwość wyświetlenia go w darmowym programie Garmin Base Camp
  • możliwość budowania tras
  • kompas
  • wyświetlanie map (poza standardowymi mapami Garmina, etrex obsługuje także mapy skanowane)
  • czytelny komputer podróży (możliwość edycji wyświetlanych pól)
  • zapisywanie własnych punktów (tzw. waypointy) 

Do etrexa można opcjonalnie dokupić czujnik tętna i kadencji (te same czujnik co w modelu edge 800). Z tą różnicą, że po sparowaniu z danym sensorem etrex wyświetli tylko dwa podstawowe parametry, czyli bieżące tętno i rytm. Nie ma możliwości ustalania stref tętna czy rytmu w jakich chcemy ćwiczyć.

Kolejnym minusem, który dyskwalifikuje etrexa jako typowe urządzenie treningowe jest fakt, że nie ma on możliwości ustawiania tzw. alertów. Oznacza to, że użytkownik nie może stworzyć np. treningu interwałowego.

Aby móc w pełni korzystać z etrexa podczas jazdy na rowerze należy dokupić opcjonalny uchwyt rowerowy. Uchwyt umożliwia zamocowanie odbiornika na mostku lub kierownicy roweru.

     
 
Etrex 20 cechuje bardzo czytelny wyświetlacz, na którym dane są czytelne zarówno w ostrym słońcu jaki i pochmurnym dniu.

Podsumowując eTrex 20 z pewnością nie spełni oczekiwań użytkowników nastawionych na trening z wykorzystaniem roweru. Aczkolwiek będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które poza rowerem  aktywnie działają w innych dziedzinach, w których z pewnością docenią zalety turystycznego odbiornika firmy Gamrin.

FORERUNNER 310 XT HR
Garmin Forerunner 310 to zegarek treningowy z funkcją multisport. Garmin stworzył go z myślą o triatlonistach. Wystarczy przytrzymać jeden przycisk, a następnie wybrać dyscyplinę sportu. Do wyboru mamy tryb biegu, dwa rowery i pływanie.

Do każdego z profili możemy ustalić inne parametry treningu.  

Wersja XT HR (Hart Rate) posiada w zestawie czujnik tętna, który monitoruje na bieżąco pracę naszego serca w trakcie treningu. Tak jak w przypadku Edge 800 istnieje możliwość ustalania sterf tętna oraz dopasowywania pod własne preferencje pól danych. Do zegarka można także dokupić czujnik kadencji, dzięki któremu użytkownik otrzyma informacje o rytmie pedałowania.

 

W celu zamontowania zegarka na kierownicy należy dokupić dodatkowy uchwyt. Mocowanie jest bardzo proste i umożliwia wpięcie zegarka na kierownice bez konieczności demontaży pasków.
               
     
   


Wybierając zegarek należy pamiętać, że jest to urządzenie typowo treningowe  i nie ma ono możliwości wyświetlania mapy.  

Na zakończenie przedstawiamy klika zdjęć rowerowego teamu Garmin. Być może zmotywują one niektórych do rozpoczęcia przygody z jednośladem  i Garminem :)
   


   
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz