czwartek, 14 lutego 2013

Pulsometr do biegania Garmin. Krótka charakterystyka zegarków z gps Garmin Forerunner.



Z roku na rok zwiększa się ilość biegaczy w Polsce. Świadczyć o tym może stale wzrastająca liczba uczestników  biorących udział w maratonach, półmaratonach i innych zawodach biegowych.

Dla wielu ludzi, bieganie staje się częścią życia, sposobem na spędzenie wolnego czasu. Biegają młodzi i starsi (jako ciekawostkę dodamy, że jeden z najstarszych  uczestników maratonu nowojorskiego miał 91 lat, info: wprost.pl).

Biegać  można nie tylko niezależnie od wieku, ale również od pory roku, czy dnia. I kiedy wydawać by się mogło, że na przykład okres zimowy nie sprzyja biegaczom, okazuje się że wystarczy odpowiedni ubiór i "odrobina" motywacji.

    
Adekwatnie do zwiększającego się grona biegaczy, wzrasta zainteresowanie zegarkami sportowymi, które mają usprawniać ich treningi. W niniejszym artykule zaprezentujemy wszystkie zegarki biegowe firmy Garmin, które są obecnie dostępne na rynku. W skrócie przedstawimy najważniejsze funkcje poszczególnych modeli, nakierowując w ten sposób potencjalnych użytkowników do podjęcia odpowiedniej decyzji zakupowej.

W celu przejścia do szczegółowego opisu danego modelu zegarka treningowego, wystarczy kliknąć na jego nazwę (pogrubioną i oznaczoną czerwoną czcionką)

    

Przegląd rozpoczniemy od najprostszego modelu, czyli zegarka Garmin Forerunner 10:
Garmin Forerunner 10 jest dostępny w 5 wersjach kolorystycznych: różowej, zielonej, fioletowej, czerwonej i pomarańczowej (wersja czerwona i pomarańczowa mają większą tarczę). Na wstępie należy zaznaczyć, że wszystkie modele z tej serii nie posiadają w zestawie czujnika tętna, gdyż nie są z nim kompatybilne. Nie jest to zatem odpowiedni model dla użytkowników, którzy chcą monitorować pracę swojego serca.




Idea Garmina była prosta: stworzyć tani zegarek z modułem gps. Forerunner 10 stanowi idealne rozwiązanie dla użytkowników, którym zależy na takich parametrach treningowych jak: pokonany dystans, tempo biegu, czas, czy spalone kalorie. Wodoszczelność do 50 metrów  oraz kolorowy design sprawiają, że FR 10 może być stosowany jako sportowy zegarek codziennego użytku.  
O ile w przypadku wyżej opisanego zegarka, główny parametr treningu stanowił pokonany dystans, zmierzony za pomocą wbudowanego modułu gps, tak w przypadku modelu Garmin Forerunner 70  trening opiera się na danych przesyłanych z czujnika tętna. Poza tym pulsometr powiadomi nas o czasie treningu oraz spalonych kaloriach.
Garmin Forerunner 70
Ważna uwaga: Forerunner 70 nie posiada modułu gps. Pomiar prędkości i pokonanego dystansu jest możliwy po sparowaniu z opcjonalnym krokomierzem Garmin FoodPod SDM4.  

Garmin Forerunner 110 - uwaga produkcja tego modelu została zakończona.  

Proste menu, prezentowanie podstawowych parametrów treningu oraz korzystna cena sprawiają, że zegarek Garmin Forerunner 110 często wybierany jest przez początkujących biegaczy. Przed zakupem warto się jednak zastanowić, czego tak naprawdę oczekujemy od zegarka treningowego. Znamy przypadki, gdzie kupujący zapierali się, że biegają okazjonalnie, a zegarek ma stanowić tylko czynnik motywacyjny i źródło informacji o przebytym dystansie. Po czym Ci sami użytkownicy, kontaktowali się z nami po kilku miesiącach i kupowali wyższy model z dodatkowymi opcjami treningowymi :). 
Garmin Forerunner 110
FR 110 posiada moduł gps oraz czujnik tętna w zestawie (wyjątek stanowi model FR 110 Unisex do którego czujnik można dokupić osobno). Dane, które potrafi zapisać to: pokonany dystans, czas treningu, bieżące tętno oraz średnie tempo/prędkość z ostatniego okrążenia (długość okrążenia można definiować ręcznie w ustawieniach zegarka).  

Garmin Forerunner 210 - uwaga produkcja tego modelu została zakończona.    

Można powiedzieć, że zegarek Garmin Forerunner 210 stanowi rozbudowaną wersją wyżej opisanego modelu FR 110. Wizualnie oba pulsometry są do siebie bardzo podobne. Kluczowe różnice pojawiają się w funkcjach. Jedną z najistotniejszych stanowi możliwość definiowania stref tętna oraz planowanie treningów interwałowych. W komplecie znajduje się także nowszy czujnik tętna w wersji premium (wykonany z elastycznego materiału).

Garmin Forerunner 210

Pojawiła się także opcja prezentowania tempa lub prędkości w jednej z trzech wersji: wartość średnia z całego dystansu, wartość bieżąca, wartość średnia z ostatniego (prędzej zdefiniowanego w ustawieniach) okrążenia (dla przypomnienia dodamy, że w modelu FR 110 można było ustawić tylko tempo lub prędkość średnią z ostatniego okrążenia).



Garmin Forerunner 15

Wizualnie seria FR 15 jest bardzo podobna do modelu Garmin Forerunner 10. Garmin wykorzystał sprawdzoną konstrukcję. Forerunner 15  został wzbogacony o możliwość współpracy z czujnikiem tętna. Dodatkowo wbudowany akcelerometr zlicza całodobową aktywność, podając m.in ilość kroków, pokonany dystans czy spalone kalorie.



Garmin Forerunner 15 posiada pełną funkcjonalność wyżej wymienionych modeli. Dodatkowe funkcje to m.in Auto Pausa, Tryb Bieg/Chód czy Virtual Pacer.     

Więcej o Forerunner 15 >>




Zegarek Garmin Forerunner 220 to z kolei kontynuacja i następca modelu FR 210. Pulsometr rożni się wizualnie od serii 110/220 jest za to bardzo podobny do serii 620. Nowością jest wodoszczelność do 50 metrów oraz alarm wibracyjny. Garmin zadbał też o możliwość edycji pól wyświetlanych na ekranie w trakcie treningu.     



Forerunner 220 posiada kolorowy wyświetlacz oraz możliwość planowania zaawansowanych treningów uwzględniających między innymi alerty tętna czy tempa biegu. Wbudowany moduł bluetooth umożliwia komunikację (funkcja śledzenia na żywo oraz przesyłanie aktywności) ze zgodnymi smartfonami.

Polecamy szczegółową prezentację modelu Garmin Forerunner 220 na naszym blogu: kliknij tutaj.


Garmin Forerunner 225

Forerunner 225 to pierwszy model w ofercie firmy Garmin, który został wyposażony w optyczny czujnik pomiaru tętna. Zegarek odczytuje tętno z nadgarstka, a wbudowany moduł gps zlicza parametry dotyczące tempa i dystansu. Forerunner 225 posiada pełną funkcjonalność modelu Forerunner 220. Poza wbudowanym tętnem nowość stanowi możliwość zliczania całodobowej aktywności (m.in: ilość kroków, kalorie, dystans, analiza snu)  



Więcej o Forerunner 225 >>


Ogrom funkcji sprawia, że naprawdę ciężko w kilku zdaniach scharakteryzować zegarek Garmin Forerunner 310XT. Sam fakt, że jest to następca kultowego, aczkolwiek nieprodukowanego już od kilku lat modelu Forerunner 305 stanowi świetną rekomendację. Forerunner 310 XT został stworzony z myślą o triathlonistach. Bardzo istotną różnicę, w stosunku do wyżej przedstawionych modeli (poza Forerunnerem 220) stanowi możliwość konfiguracji wyświetlanych w trakcie treningu parametrów. Dla każdej z dyscyplin (pływanie, bieganie, rower) można ustawić odrębne dane.    
Garmin Forerunner 310XT     
Forerunner 310XT  został wzbogacony o alarm wibracyjny (szczególnie przydatny w jesienne dni czy podczas biegu w większej grupie, kiedy to dźwiękowe powiadomienie niekoniecznie zostanie wyłapane przez biegacza). Ze względu na  tryb multisport, producent zastosował akumulator o większej pojemności, który pozawala nawet na 20 godzin treningu.  Zegarek z pewnością zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. Ze względu na wielkość FR 310XT częściej wybierają mężczyźni. Osoby szukające zegarka o podobnej funkcjonalności, ale mniejszych gabarytach powinny zastanowić się nad zakupem Forerunnera 610 (Uwaga! Z Forerunnerem 610 nie można pływać. Wodoszczelność IPX7 oznacza, że zegarek jest odporny na deszcz czy przypadkowe zanurzenie).



Połączenie eleganckiego wyglądu z bogatą funkcjonalnością. Tak w skrócie można przedstawić pulsometr Forerunner 610. Garmin Forerunner 610 został wyposażony w dotykowy ekran, co sprawiło że jego obsługa stała się jeszcze bardziej intuicyjna. Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i białej). Podobnie jak w FR 310XT, parametry treningu można konfigurować wg własnych preferencji. Do wyboru mamy dwa tryby pracy: bieganie i rower.           

Garmin Forerunner 610 

Po wyłączeniu gps, Forerunner 610 może pracować do 4 tygodni, co sprawia że bez problemu może on zastąpić zwykły zegarek codziennego użytku.



Garmin Forerunner 620

Kontynuacja modelu FR 610. Zegarek Garmin Forerunner 620 posiada dotykowy i  kolorowy wyświetlacza. W zestawie znajduje się nowy rodzaj czujnika tętna HRM-RUN, na podstawie którego Garmin Forerunner 620 może zliczyć kadencję kroków, odchylenie pionowe czy też czas kontaktu stopy z podłożem. Nowość stanowi obliczanie szacunkowego pułapu tlenowego. Na podstawie tego parametru można ocenić efektywność treningów.     



Garmin Forerunner 620 jest wodoszczelny do 50 metrów, posiada akumulator o większej pojemności (czas pracy do 10 godzin). Synchronizacja z komputerem odbywa się za pomocą Wi-Fi lub stacji dokującej. Zegarek posiada także moduł bluetooth, który umożliwia komunikowanie ze zgodnym smartfonem.




Forerunner 910XT funkcjonalnie przypomina model FR 310XT. Jest to zegarek dla osób aktywnych, uprawiających kilka dyscyplin sportu (pływanie, bieganie, rower). Nowością jest wykorzystanie wbudowanego akcelerometru do zapisywania treningów pływackich na krytych basenach. Po zdefiniowaniu długości basenu, zegarek będzie je zliczał przy każdym nawrocie. Dodatkowo rozpozna styl pływania oraz wyliczy kadencję ruchów. 

Garmin Forerunner 910XT

Garmin Forerunner 920XT to bezpośredni następca popularnego w światku triathlonistów modelu Forerunner 910XT. Nowy model został wzbogacony o możliwość współpracy z czujnikiem hrm - run (czujnik znany z modelu Forerunner 620). Wbudowany akcelerometr zlicza całodobową aktywność (kroki, dystans, kalorie), a także przypomina o braku aktywności. Wbudowany moduł Wi-Fi umożliwia bezprzewodową komunikację z komputerem, a bluetooth pozwala zsynchronizować zegarek ze zgodnym smartfonem.       




    

Zegarek stworzony specjalnie dla pływaków. Akcelerometr zastosowany w FR 910XT zainspirował inżynierów Garmina do stworzenia odrębnego urządzenia, którego głównym celem jest zwiększenie efektywności treningów osób pływających na zamkniętych basenach.
Garmin Swim
Garmin Swim nie posiada modułu gps, nie jest też kompatybilny z zewnętrznymi czujnikami (m.in. czujnik tętna czy krokomierz) dlatego nie jest rekomendowany jako zegarek dla biegaczy. Oryginalny design sprawia, że bardzo często użytkownicy korzystają ze Swima w codziennym użytku.


Mówi się potocznie, że jeżeli "coś jest do wszystkiego, to jest do niczego". Jednak w przypadku zegarka Garmin Fenix 2, przysłowie to  nie znajduje zastosowania. Garmin stworzył zegarek uniwersalny, z którym można biegać, jeździć na rowerze, pływać, wędrować po bezdrożach itp. Zegarek współpracuje ze wszystkimi czujnikami zewnętrznymi, z którymi łączy się bezprzewodowo za pośrednictwem technologii ANT+ 





Garmin Fenix 2 to zegarek dla osób, które lubią wyróżniać się z tłumu. Cechuje go oryginalny design. Fenix występuje w dwóch wersjach kolorystycznych.   


Więcej o Fenix 2 >>   


Garmin Fenix 3    

    

poniedziałek, 11 lutego 2013

Uchwyt samochodowy Garmin iphone 5 już dostępny !


Zamień swojego iphone 5 w nawigację samochodową. Garmin wprowadza do sprzedaży designerski uchwyt samochodowy.   



W zestawie znajdują się 3 elementy:
  • przyssawka do szyby (made in china)
  • plecki czyli element w który wpinamy iphone 5 (made in germany)
  • przejściówka usb do gniazda zapalniczki (made in china) 

A całość packaged in the UK :) 



Uchwyt  umożliwia pracę w dwóch płaszczyznach.  


Otwór na kamerę sprawia, że iphone może zostać wykorzystany jako rejestrator trasy:    




Do ładowania w samochodzie należy wykorzystać oryginalny kabel iphone 5 oraz dołączony do zestawu adapter USB:




Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem uchwytu to zapraszamy do naszego sklepu >> kliknij tutaj <<


środa, 6 lutego 2013

Garmin Approach - gps dla golfisty.

Garmin poszerza swój asortyment o urządzenia dla golfistów. Seria Approach, bo tak właśnie zostały oznaczone nowe odbiorniki, została podzielona na dwie grupy.


Do wyboru mamy urządzenia zapinane na nadgarstku, które do złudzenia przypominają znane biegaczom na całym świecie, zegarki treningowe Forerunner oraz urządzenia ręczne. 



W zakresie modeli zegarkowych, na chwilę obecną dostępne są  Garmin Approach S3 (wersja czarna i biała) oraz trzy wersje kolorystyczne modelu Garmin Approach S1. 

Garmin Approach S1 został stworzony na bazie zegarka treningowego Forerunner 110. Model ten posiada przyciski za pomocą których możemy  poruszać się po menu. Approach S1 podaje odległość do przedniej, środkowej i tylnej części greenów. Dodatkowo możemy mierzyć odległość do każdego dołka z dowolnego miejsca na polu.  Do pamięci zegarka wgrano mapy ponad 8000 europejskich pól golfowych.



Poniżej kilka filmów promujących model Garmin Approach S1: 
      



Kolejny model zegarkowy to Garmin Approach S3. Kluczową różnicę w porównaniu z serią S1 stanowi dotykowy ekran oraz fabrycznie zainstalowana baza pól golfowych z całego świata. Approach S3 występuje w dwóch kolorach: czarnym i białym.




Poza  zegarkami, Garmin w swojej ofercie posiada także urządzenia ręczne. Przy konstrukcji modelu Garmin Approach G3 wykorzystano obudowę znaną z odbiornika Dakota 10/20. G3 posiada kolorowy wyświetlacz o przekątnej  2,6" na którym wyświetla mapy europejskich pól golfowych.



Kolejny model, czyli Garmin Approach G5 także posiada kolorowy wyświetlacz, który bez problemu można obsługiwać w rękawiczkach. Jego rozmiar został zwiększony do 3". Approach G5 również posiada fabrycznie zainstalowane mapy pól golfowych znajdujących się w różnych krajach Europy.



      

Oba wyżej wymienione urządzenia są zasilane wymiennymi akumulatorami typu AA. 

Najnowsze urządzenie dla golfistów to Garmin Approach G6. Kieszonkowy rozmiar oraz elegancka, smukła konstrukcja urządzenia G6 sprawia, że gra jest jeszcze przyjemniejsza. Approach G6 został wyposażony w kolorowy ekran dotykowy, który można obsługiwać w rękawiczkach. Dodatkowo w urządzeniu dodano 2 przyciski umożliwiające natychmiastowy dostęp do widoku greena, pomiaru uderzenia i elektronicznej tablicy wyników. Odbiornik jest wodoodporny i wytrzymały, aby podołać trudom gry.    







Przejdź do szczegółowych opisów urządzeń Garmin Approach na garmin24.pl

   >> Kliknij tutaj <<