Z roku na rok zwiększa się ilość biegaczy w Polsce. Świadczyć o tym może stale wzrastająca liczba uczestników biorących udział w maratonach, półmaratonach i innych zawodach biegowych.
Dla wielu ludzi, bieganie staje się częścią życia, sposobem na spędzenie wolnego czasu. Biegają młodzi i starsi (jako ciekawostkę dodamy, że jeden z najstarszych uczestników maratonu nowojorskiego miał 91 lat, info: wprost.pl).
Biegać można nie tylko niezależnie od wieku, ale również od pory roku, czy dnia. I kiedy wydawać by się mogło, że na przykład okres zimowy nie sprzyja biegaczom, okazuje się że wystarczy odpowiedni ubiór i "odrobina" motywacji.
Adekwatnie do zwiększającego się grona biegaczy, wzrasta zainteresowanie zegarkami sportowymi, które mają usprawniać ich treningi. W niniejszym artykule zaprezentujemy wszystkie zegarki biegowe firmy Garmin, które są obecnie dostępne na rynku. W skrócie przedstawimy najważniejsze funkcje poszczególnych modeli, nakierowując w ten sposób potencjalnych użytkowników do podjęcia odpowiedniej decyzji zakupowej.
W celu przejścia do szczegółowego opisu danego modelu zegarka treningowego, wystarczy kliknąć na jego nazwę (pogrubioną i oznaczoną czerwoną czcionką)
Przegląd rozpoczniemy od najprostszego modelu, czyli zegarka Garmin Forerunner 10:
Garmin Forerunner 10 jest dostępny w 5 wersjach kolorystycznych: różowej, zielonej, fioletowej, czerwonej i pomarańczowej (wersja czerwona i pomarańczowa mają większą tarczę). Na wstępie należy zaznaczyć, że wszystkie modele z tej serii nie posiadają w zestawie czujnika tętna, gdyż nie są z nim kompatybilne. Nie jest to zatem odpowiedni model dla użytkowników, którzy chcą monitorować pracę swojego serca.
Idea Garmina była prosta: stworzyć tani zegarek z modułem gps. Forerunner 10 stanowi idealne rozwiązanie dla użytkowników, którym zależy na takich parametrach treningowych jak: pokonany dystans, tempo biegu, czas, czy spalone kalorie. Wodoszczelność do 50 metrów oraz kolorowy design sprawiają, że FR 10 może być stosowany jako sportowy zegarek codziennego użytku.
O ile w przypadku wyżej opisanego zegarka, główny parametr treningu stanowił pokonany dystans, zmierzony za pomocą wbudowanego modułu gps, tak w przypadku modelu Garmin Forerunner 70 trening opiera się na danych przesyłanych z czujnika tętna. Poza tym pulsometr powiadomi nas o czasie treningu oraz spalonych kaloriach.
Ważna uwaga: Forerunner 70 nie posiada modułu gps. Pomiar prędkości i pokonanego dystansu jest możliwy po sparowaniu z opcjonalnym krokomierzem Garmin FoodPod SDM4.
Garmin Forerunner 110 - uwaga produkcja tego modelu została zakończona.
Proste menu, prezentowanie podstawowych parametrów treningu oraz korzystna cena sprawiają, że zegarek Garmin Forerunner 110 często wybierany jest przez początkujących biegaczy. Przed zakupem warto się jednak zastanowić, czego tak naprawdę oczekujemy od zegarka treningowego. Znamy przypadki, gdzie kupujący zapierali się, że biegają okazjonalnie, a zegarek ma stanowić tylko czynnik motywacyjny i źródło informacji o przebytym dystansie. Po czym Ci sami użytkownicy, kontaktowali się z nami po kilku miesiącach i kupowali wyższy model z dodatkowymi opcjami treningowymi :).
FR 110 posiada moduł gps oraz czujnik tętna w zestawie (wyjątek stanowi model FR 110 Unisex do którego czujnik można dokupić osobno). Dane, które potrafi zapisać to: pokonany dystans, czas treningu, bieżące tętno oraz średnie tempo/prędkość z ostatniego okrążenia (długość okrążenia można definiować ręcznie w ustawieniach zegarka).
Można powiedzieć, że zegarek Garmin Forerunner 210 stanowi rozbudowaną wersją wyżej opisanego modelu FR 110. Wizualnie oba pulsometry są do siebie bardzo podobne. Kluczowe różnice pojawiają się w funkcjach. Jedną z najistotniejszych stanowi możliwość definiowania stref tętna oraz planowanie treningów interwałowych. W komplecie znajduje się także nowszy czujnik tętna w wersji premium (wykonany z elastycznego materiału).
Pojawiła się także opcja prezentowania tempa lub prędkości w jednej z trzech wersji: wartość średnia z całego dystansu, wartość bieżąca, wartość średnia z ostatniego (prędzej zdefiniowanego w ustawieniach) okrążenia (dla przypomnienia dodamy, że w modelu FR 110 można było ustawić tylko tempo lub prędkość średnią z ostatniego okrążenia).
Garmin Forerunner 15
Wizualnie seria FR 15 jest bardzo podobna do modelu Garmin Forerunner 10. Garmin wykorzystał sprawdzoną konstrukcję. Forerunner 15 został wzbogacony o możliwość współpracy z czujnikiem tętna. Dodatkowo wbudowany akcelerometr zlicza całodobową aktywność, podając m.in ilość kroków, pokonany dystans czy spalone kalorie.
Więcej o Forerunner 15 >>
Zegarek Garmin Forerunner 220 to z kolei kontynuacja i następca modelu FR 210. Pulsometr rożni się wizualnie od serii 110/220 jest za to bardzo podobny do serii 620. Nowością jest wodoszczelność do 50 metrów oraz alarm wibracyjny. Garmin zadbał też o możliwość edycji pól wyświetlanych na ekranie w trakcie treningu.
Forerunner 220 posiada kolorowy wyświetlacz oraz możliwość planowania zaawansowanych treningów uwzględniających między innymi alerty tętna czy tempa biegu. Wbudowany moduł bluetooth umożliwia komunikację (funkcja śledzenia na żywo oraz przesyłanie aktywności) ze zgodnymi smartfonami.
Polecamy szczegółową prezentację modelu Garmin Forerunner 220 na naszym blogu: kliknij tutaj.
Polecamy szczegółową prezentację modelu Garmin Forerunner 220 na naszym blogu: kliknij tutaj.
Garmin Forerunner 225
Forerunner 225 to pierwszy model w ofercie firmy Garmin, który został wyposażony w optyczny czujnik pomiaru tętna. Zegarek odczytuje tętno z nadgarstka, a wbudowany moduł gps zlicza parametry dotyczące tempa i dystansu. Forerunner 225 posiada pełną funkcjonalność modelu Forerunner 220. Poza wbudowanym tętnem nowość stanowi możliwość zliczania całodobowej aktywności (m.in: ilość kroków, kalorie, dystans, analiza snu)
Więcej o Forerunner 225 >>
Ogrom funkcji sprawia, że naprawdę ciężko w kilku zdaniach scharakteryzować zegarek Garmin Forerunner 310XT. Sam fakt, że jest to następca kultowego, aczkolwiek nieprodukowanego już od kilku lat modelu Forerunner 305 stanowi świetną rekomendację. Forerunner 310 XT został stworzony z myślą o triathlonistach. Bardzo istotną różnicę, w stosunku do wyżej przedstawionych modeli (poza Forerunnerem 220) stanowi możliwość konfiguracji wyświetlanych w trakcie treningu parametrów. Dla każdej z dyscyplin (pływanie, bieganie, rower) można ustawić odrębne dane.
Forerunner 310XT został wzbogacony o alarm wibracyjny (szczególnie przydatny w jesienne dni czy podczas biegu w większej grupie, kiedy to dźwiękowe powiadomienie niekoniecznie zostanie wyłapane przez biegacza). Ze względu na tryb multisport, producent zastosował akumulator o większej pojemności, który pozawala nawet na 20 godzin treningu. Zegarek z pewnością zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. Ze względu na wielkość FR 310XT częściej wybierają mężczyźni. Osoby szukające zegarka o podobnej funkcjonalności, ale mniejszych gabarytach powinny zastanowić się nad zakupem Forerunnera 610 (Uwaga! Z Forerunnerem 610 nie można pływać. Wodoszczelność IPX7 oznacza, że zegarek jest odporny na deszcz czy przypadkowe zanurzenie).
Połączenie eleganckiego wyglądu z bogatą funkcjonalnością. Tak w skrócie można przedstawić pulsometr Forerunner 610. Garmin Forerunner 610 został wyposażony w dotykowy ekran, co sprawiło że jego obsługa stała się jeszcze bardziej intuicyjna. Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i białej). Podobnie jak w FR 310XT, parametry treningu można konfigurować wg własnych preferencji. Do wyboru mamy dwa tryby pracy: bieganie i rower.
Po wyłączeniu gps, Forerunner 610 może pracować do 4 tygodni, co sprawia że bez problemu może on zastąpić zwykły zegarek codziennego użytku.
Garmin Forerunner 620
Kontynuacja modelu FR 610. Zegarek Garmin Forerunner 620 posiada dotykowy i kolorowy wyświetlacza. W zestawie znajduje się nowy rodzaj czujnika tętna HRM-RUN, na podstawie którego Garmin Forerunner 620 może zliczyć kadencję kroków, odchylenie pionowe czy też czas kontaktu stopy z podłożem. Nowość stanowi obliczanie szacunkowego pułapu tlenowego. Na podstawie tego parametru można ocenić efektywność treningów.
Kontynuacja modelu FR 610. Zegarek Garmin Forerunner 620 posiada dotykowy i kolorowy wyświetlacza. W zestawie znajduje się nowy rodzaj czujnika tętna HRM-RUN, na podstawie którego Garmin Forerunner 620 może zliczyć kadencję kroków, odchylenie pionowe czy też czas kontaktu stopy z podłożem. Nowość stanowi obliczanie szacunkowego pułapu tlenowego. Na podstawie tego parametru można ocenić efektywność treningów.
Garmin Forerunner 620 jest wodoszczelny do 50 metrów, posiada akumulator o większej pojemności (czas pracy do 10 godzin). Synchronizacja z komputerem odbywa się za pomocą Wi-Fi lub stacji dokującej. Zegarek posiada także moduł bluetooth, który umożliwia komunikowanie ze zgodnym smartfonem.
Forerunner 910XT funkcjonalnie przypomina model FR 310XT. Jest to zegarek dla osób aktywnych, uprawiających kilka dyscyplin sportu (pływanie, bieganie, rower). Nowością jest wykorzystanie wbudowanego akcelerometru do zapisywania treningów pływackich na krytych basenach. Po zdefiniowaniu długości basenu, zegarek będzie je zliczał przy każdym nawrocie. Dodatkowo rozpozna styl pływania oraz wyliczy kadencję ruchów.
Garmin Forerunner 920XT to bezpośredni następca popularnego w światku triathlonistów modelu Forerunner 910XT. Nowy model został wzbogacony o możliwość współpracy z czujnikiem hrm - run (czujnik znany z modelu Forerunner 620). Wbudowany akcelerometr zlicza całodobową aktywność (kroki, dystans, kalorie), a także przypomina o braku aktywności. Wbudowany moduł Wi-Fi umożliwia bezprzewodową komunikację z komputerem, a bluetooth pozwala zsynchronizować zegarek ze zgodnym smartfonem.
Zegarek stworzony specjalnie dla pływaków. Akcelerometr zastosowany w FR 910XT zainspirował inżynierów Garmina do stworzenia odrębnego urządzenia, którego głównym celem jest zwiększenie efektywności treningów osób pływających na zamkniętych basenach.
Garmin Swim nie posiada modułu gps, nie jest też kompatybilny z zewnętrznymi czujnikami (m.in. czujnik tętna czy krokomierz) dlatego nie jest rekomendowany jako zegarek dla biegaczy. Oryginalny design sprawia, że bardzo często użytkownicy korzystają ze Swima w codziennym użytku.
Mówi się potocznie, że jeżeli "coś jest do wszystkiego, to jest do niczego". Jednak w przypadku zegarka Garmin Fenix 2, przysłowie to nie znajduje zastosowania. Garmin stworzył zegarek uniwersalny, z którym można biegać, jeździć na rowerze, pływać, wędrować po bezdrożach itp. Zegarek współpracuje ze wszystkimi czujnikami zewnętrznymi, z którymi łączy się bezprzewodowo za pośrednictwem technologii ANT+
Garmin Fenix 2 to zegarek dla osób, które lubią wyróżniać się z tłumu. Cechuje go oryginalny design. Fenix występuje w dwóch wersjach kolorystycznych.