piątek, 24 października 2014

Przegląd trasy i dodawanie punktów pośrednich w nawigacji Garmin Nuvi.

Jeżeli wybieracie się w dalszą podróż samochodem, warto poświęcić kilkanaście minut na odpowiednie przygotowanie trasy w nawigacji. Dlaczego o tym przypominamy ? Bazując na ponad 8-letnim doświadczeniu ( przez ten okres przez nasze salony firmowe Garmin24 w Poznaniu i Wrocławiu sprzedaliśmy naprawdę sporo nawigacji :) ), wiemy że wielu z użytkowników bezgranicznie ufa swoim nawigacjom, co czasami prowadzi do ... no właśnie do niepotrzebnego nadkładania kilometrów, a co za tym idzie większego zużycia paliwa i straty czasu.      

Prawda jest tak, że pomimo tego że mapy w nawigacjach są coraz dokładniejsze to i tak za kalkulację tras odpowiada algorytm, a ten nie zawsze działa najkorzystniej dla naszego portfela :). I o ile przy krótkich odcinkach nie trzeba się bardzo skupiać nad kontrolą nawigacji (choć i tak to polecamy), tak przy dalszych podróżach (+-ponad 250 km) warto zaproponowaną przez nawigację trasę przeanalizować.

Poniżej kilka wskazówek, które warto wykonać przed rozpoczęciem podróży: 

1. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy mamy w nawigacji zainstalowaną najświeższą wersję mapy. O tym jak to zrobić i w jaki sposób mapę zaktualizować pisaliśmy już wcześniej (Kliknij tutaj).

2.  Pobieramy darmową bazę powiadomień o radarach i innych zagrożeniach (Kliknij tutaj).  

3. Włączamy nawigację i sprawdzamy ustawienia trybu obliczania tras. W tym celu wykonujemy kroki zaprezentowane na poniższych zrzutach ekranowych:
Przy planowaniu dalszych tras najlepiej skorzystać z trybu: Krótszy czas ( w starszych nawigacjach określany jako: Najszybsza trasa) . W tym trybie nawigacja bierze pod uwagę główne drogi krajowe. Po wskazaniu trybu akceptujemy wybór klikając: Zapisz 


Kolejny ważny krok to zdefiniowanie unikanych. W tym miejscu możemy zaznaczyć rodzaje dróg, którymi nie chcemy podróżować. Ważne: Zaznaczony kwadracik przy danej pozycji oznacza, że w kalkulacji trasy dana pozycja będzie pomijana. Jeżeli nie chcemy jechać drogami płatnymi należy zaznaczyć kwadracik przy pozycji: Opłaty. Kwadracik przy Autostradach zostawiamy pusty.      
4. Po wykonaniu powyższych czynności możemy przejść do planowania podróży. W naszym przykładzie jedziemy z Poznania do Krakowa. 

Pierwsza etap to wybór miejsca docelowego. Z ekranu głównego wybieramy Dokąd, a następnie: 
 • Adres - z tej opcji korzystamy gdy chcemy dojechać pod konkretny adres, np. Kraków ul. Zakopiańska 123.  
 • Miasta - dojazd do samego centrum bez podawania ulicy 


Z listy wybieramy Kraków, Kraków, a następnie klikamy: Jedź!Czekamy aż nawigacja przeliczy trasę 0-100%. 


W tym momencie spora cześć użytkowników rozpoczyna Swoją podróż. Często jadąc przez własne miasto nie słuchają poleceń nawigacji. Nie stanowi to problemu gdy trasa którą zaproponowała nawigacja pokrywa się z zamysłem kierowcy. Jeżeli jednak tak nie jest to urządzenie będzie uparcie starało się naprowadzić nas na pierwotnie obraną trasę. W celu uniknięcia takiej sytuacji wystarczy wykonać następujące czynności:
 • klikamy pasek w górnej części ekranu
 • klikamy na 3 poziome paski w lewej części ekranu, dodatkowo w tym miejscu w oknie Suma można podejrzeć odległość oraz szacowany czas podróży 
 • w kolejnym ekranie klikamy na: Mapa     

Na ekranie zostanie przedstawiona cała trasa. Za pomocą przycisków + i - można dostosować skalę mapy. Nawigacja zaproponowała trasę Poznań-Wrocław-Kraków. Jeżeli ta droga nam odpowiada to wracamy do ekranu mapy i jedziemy wg. wskazówek nawigacji.  


Jeżeli jednak chcemy pojechać inną trasą to klikamy strzałkę w lewym dolnym rogu ekranu. Następnie dotykamy ekran w dowolnym miejscu i zmieniamy orientację mapy na widok 2D:


Wskazujemy punkt na mapie (drogę, miasto) przez który chcemy przejechać i klikamy Jedź. 


W tym momencie nawigacja zada pytanie co chcesz zrobić? Wybieramy opcję: Dodaj do aktywnej trasy.  


Na ekranie zostanie przedstawiona kolejność punktów. Kolejność zatwierdzamy kliknięciem w Gotowe:

Czekamy aż urządzenie przekalkuluje trasę i ponownie ją sprawdzamy poprzez: • klikamy pasek w górnej części ekranu
 • klikamy na 3 poziome paski w lewej części ekranu, dodatkowo w tym miejscu w oknie Suma można podejrzeć odległość oraz szacowany czas podróży 
 • w kolejnym ekranie klikamy na: Mapa •  


  W identyczny sposób można dodawać kolejne punkty do trasy.  

               

  20 komentarzy:

  1. mam problem kupiłem nawigacje garmin 54ln .po uruchomieniu i wgraniu najnowszych aktualizacji oszukuje w ilosci kilometrów np. zfrancji do poski az o 500km a podane sa jednoski km oraz numery domów az 0 60 zamiazt 124 prowadzi do 64 co mam zrobic roman

   OdpowiedzUsuń
  2. Dlaczego po wpisaniu miasta pojawia sie wiele pozycji jw. Kraków,Kraków- Kraków,Warta itd.Skąd mam wiedzieć jaka opcję wybrać?

   OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za poprzednią odpowiedź. Jeżeli wpiszę miasto Czempiń ulice Przedszkolną 11 to nawigacja pokazuje maksymalnie numer 5 mimo,że widać na mapce całą ulicę. Dlaczego?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Podejrzewam, że dla tej lokalizacji Garmin nie ma pełnego planu adresowego. Być może pełna numeracja pojawi się w kolejnych uaktualnieniach map.

    Pozdrawiam
    Łukasz

    Usuń
  4. 1) Taka sytuacja z soboty.Wpisuje Safari zoo Borysew, pokazuje nawigacja 149 km.Wyruszam w trasę. Dojeżdżam do celu bez problemów z tym,że zamiast 149 km.zrobiłem 187... Różnica jest bardzo duża. Dlaczego?
   2) Garmin POI Loader jest jakoś aktualizowany? Jeśli tak czy wystarczy podmienić plik z waszej strony na ten już wgrany w nawigacje?
   3) Komunikat głosowy w POI KONTROLA DROGOWA bardziej się kojarzy z kontrolą policyjną nie lepiej zamienić na KONTROLA PRĘDKOŚĆI?
   Pozdrawiam Patryk

   OdpowiedzUsuń
  5. Witam,
   mam nawigację Garmin Nuvi 44, ale mogę wybrać tylko jeden punkt pośredni.
   Po kliknięciu przycisku "Jedź!" są tylko 2 opcje: wyznacz nowy cel, wybierz punkt pośredni,
   ale nie ma opcji kolejnego punktu pośredniego.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Witam,

    Niestety seria Garmin Nuvi 42/44/52/54 ma tylko jeden punkt pośredni. Dopiero od modelu Nuvi 55/56 Garmin dodał możliwość planowania tras z wieloma punktami pośrednimi.

    Pozdrawiam
    Łukasz

    Usuń
  6. mam nuvi56 od tygodnia,co mam zrobić żeby prowadziło mnie co prawda trasą dłuższą ale po niemieckich autostradach a nie zganiało mnie na landówki?

   OdpowiedzUsuń
  7. Witam.
   Chciałbym ustalić trasę od-do z moimi punktami pośrednimi i zapisać ją. Jak to zrobić tak by tuż przed podróżą nie wprowadzać na nowo wszystkiego.

   OdpowiedzUsuń
  8. Witam
   Posiadam nuvi 1490,wpisałem fotoradary a chciałbym zmienić głos z męskiego na żeński,jak to mam zrobić.I jeszcze jedno,co do aktualizacji,czy mam usunąć wpisane punkty i pobrać nowe i na nowo wkleić,czy może jest jakiś inny sposób.Bardzo dziękuję.

   OdpowiedzUsuń
  9. W którym modelu można zaznaczyć aż 30 punktów pośrednich? Czy nawigacja sama ustawi ich kolejność aby trasa była najkrótsza?

   OdpowiedzUsuń
  10. Dzień dobry,
   po resecie zarówno oprogramowanie jak i mapa pozostaną w najnowszej wersji i nie będzie potrzeby ich ponownej instalacji.

   Pozdrawiam,
   Kornel

   OdpowiedzUsuń
  11. Witam jaki model numer nawigacji jest w nowych hondach lub gdzie mogę to sprawdzić pozdrawiam Jacek

   OdpowiedzUsuń
  12. Witam i dziękuje za odpowiedz
   Pozdrawiam Jacek

   OdpowiedzUsuń
  13. Witam,
   piszę w sprawie problemu z mapą a właściwie trasą jaką pokazuje, urządzenie nuvi2495LM mapa CNE.
   Codziennie dojeżdżam z KRK do Nowego Sącza, problem tkwi na odcinku Brzesko - Nowy Sącz, jadę drogą krajową 75 która jest najszybsza i najkrótsza, a nawigacja na ok 26km każe mi skręcić w drogę numer 966 i prowadzi jakimś górami i dolinami przez wsie, drogi wąskie, dziurawe itp. tylko po to żeby jakiś czas wyjechać z powrotem na krajową 75.
   Jest to totalnie bez sensu, żadnej ekonomii, dłużej, mniej ekonomicznie, strata czasu, paliwa itp.
   Nie wiem gdzie to zgłosić żeby zostało poprawione dlatego pozwoliłem sobie napisać tutaj.
   Pozdrawiam Grzegorz Kozbur.

   OdpowiedzUsuń
  14. Miałem kiedyś starszego Garmina i tam przy wyborze trasy była taka opcja mieszana - optymalna. I ta była najlepsza. Teraz jak wybieram najkrótszy czas to wcale on nie jest najkrótszy. Np. z Zielonej Góry do Wrocławia nawigacja uparcie prowadzi mnie na A4 zamiast prosto drogą krajową. I gdybym tak jechał to 70 km więcej i ok. 20 minut dłużej. Jak wybieram opcję najkrótszą to znowu np. W Środzie Śląskiej każe jechać przez miasto, a nie obwodnicą. Itd.

   OdpowiedzUsuń
  15. Jest zaznaczone w unikanie: zawracanie, pasy specjalne i drogi gruntowe. ustawiona na krótki czas, trafficTrends odznaczony. I ciągle prowadzi w miasta

   OdpowiedzUsuń
  16. Witam
   Mam nawigacje 2457 i mam pytanie jak ustawić planowanie trasy z punktami ale samymi miastami.Jak ustawiam punkty to po wpisaniu miasta idzie dalej żeby wpisać ulicę i numer. Jak można ominąć tą opcję?
   Pozdrawiam Tomek

   OdpowiedzUsuń
  17. Dzień dobry, od dwóch tygodni jestem posiadaczem modelu nuvi 55. problem leży w dokładności nawigacji, a konkretnie: gdy jestem już na etapie skrętu w ulicę nawigacja pokazuje jeszcze 10 - 13 metrów do skrętu. Da się to jakoś wyeliminować? Czy to usterka urządzenia?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Dzięki, restart niestety nie pomógł. Napisałem pod wskazany e-mail.

    Usuń