wtorek, 5 kwietnia 2016

Google Maps w zegarku Garmin Fenix 3!

W dzisiejszym poście zaprezentujemy w jaki sposób wykorzystać zegarek Garmin Fenix 3 do celów nawigacyjnych w oparciu o mapę Google. Na wstępie bardzo ważna informacja. W związku z tym, że zegarek nie posiada zbyt dużo pamięci wewnętrznej, mapy nie można zainstalować na stałe w zegarku. Przypominamy, że taką funkcjonalność, choć w ramach zaledwie 20MB miał model Fenix 2 (zobacz tutaj). Jeżeli szukacie zegarka z dużą pamięcią wewnętrzną oraz zainstalowaną na stałe mapą całej Europy to polecamy zapoznanie z zegarkiem Garmin Epix.  




Poniższa instrukcja przedstawia procedurę instalacji aplikacji w urządzeniu Garmin Fenix 3, która w połączeniu ze zgodnym smartfonem umożliwi wyświetlenie mapy Google w zegarku. W praktyce oznacza to, żeby móc zobaczyć mapę na ekranie Fenixa musimy mieć przy sobie telefon połączony z zegarkiem za pomocą bluetooth. Zapewne pojawią się w tym momencie pytanie po co w takim razie oglądać mapę w zegarku skoro można to zrobić w telefonie :) 

Osobiście znajduje jedno sensowne zastosowanie. Planujemy trasę w telefonie, np. w trakcie zwiedzania obcego miasta. Rozpoczynamy nawigację. W tym momencie telefon możemy schować do kieszeni czy plecaka, a wskazówki nawigacyjne odczytujemy z zegarka na nadgarstku.   


W celu wyświetlenia Google Maps w zegarku należy zainstalować aplikację o nazwie "Maps". Aplikację tą można pobrać bezpłatnie ze sklepu Garmin Connect IQ. Poniżej przedstawiamy procedurę instalacji tej aplikacji za pomocą telefonu. W telefonie uruchamiamy aplikację Garmin Connect Mobile. Rozwijamy listę z funkcjami i wybieramy "Urządzenia Garmin":      


Wybieramy zegarek Garmin Fenix 3. Zegarek musi być połączony z telefonem po bluetooth:   

 Wybieramy "Aplikacje Connect IQ":
Wybieramy "Aplikacje": 
W tym miejscu możemy zarządzać aplikacjami zainstalowanymi w pamięci zegarka Fenix 3. Przesuwamy się na dół listy i wybieramy "Pobierz więcej aplikacji"
Po przekierowaniu do sklepu Connect IQ klikamy na pole wyszukiwania i wpisujemy nazwę szukanej aplikacji, czyli "Maps"  

Wybieramy aplikację "Maps" autorstwa zaren171 
Klikamy "Pobierz" i czekamy na zainstalowanie aplikacji w zegarku.  
Po zakończonej instalacji w zegarku wchodzimy na listę aktywności i wybieramy Google Maps 
Czekamy aż zegarek ustali pozycję GPS. W tym momencie zegarek musi być połączony z telefonem. 
Po ustaleniu pozycji mapa zostanie wyświetlona w zegarku. W trakcie wędrówki aplikacja zapisuje ślad i odwzorowuje go za pomocą kropek. Skalowanie mapy odbywa się za pomocą przycisków UP i DOWN. Niestety przybliżanie i oddalanie mapy nie jest zbyt płynne i wymaga ponownego odświeżenia ekranu co zajmuje kilka sekund.      
Sama aplikacja "Maps"służy jedynie wyświetleniu mapy w zegarku. Jeżeli chcemy uzyskać wskazówki nawigacyjne to należy wybrać punkt docelowy w aplikacji Google Maps w telefonie. Aplikacja współpracuje z urządzeniami Apple i Android i można ją pobrać bezpośrednio w AppStore lub GooglePlay.
Po zakończeniu instalacji, uruchamiamy aplikację i wybieramy adres lub miejsce do którego chcemy dotrzeć. Rozpoczynamy nawigację. Poniższe zrzuty ekranowe pochodzą z Iphone 5. Wygląd aplikacji  Google Maps w systemie Android może się nieco różnić.  
Jeżeli chcemy żeby Fenix 3 wyświetlał wskazówki nawigacyjne musimy wejść w ustawienia. W tym celu wybieramy trzy pionowo ułożone kropki 
Następnie wybieramy "Ustawienia nawigacji"

Wybieramy pozycję "Odtwórz jako rozmowę Bluetooth". Standardowo ta opcja jest wyłączona.  

Po uruchomieniu tej opcji zegarek Fenix 3 będzie odbierał powiadomienia z aplikacji GoogleMaps z telefonu. Prędzej w zegarku i aplikacji Garmin Connect Mobile należy włączyć funkcję powiadomień.    
Funkcja przesyłania powiadomień załącza się automatycznie w momencie zminimalizowania aplikacji. Klikamy w smartfonie przycisk "Home-wyjście do ekranu początkowego" i chowamy telefon do kieszeni.   
W tym momencie w zegarku Garmin Fenix 3 włączamy aplikację GoogleMaps: 
Rozpoczynamy marsz we wskazanym kierunku. Przed określonym manewrem na ekranie zegarka zostanie wyświetlone powiadomienie.    
Jeżeli powiadomienie nie zmieści się na jednym ekranie można rozwinąć więcej szczegółów klikając na przycisk Down.

Aplikacja "Maps" zainstalowana w zegarku Fenix 3 stanowi dopełnienie funkcji nawigacyjnej telefonu. Rozwiązanie to może być przydatne w trakcie pieszych wędrówek po nieznanym terenie. Mamy nadzieję, że aplikacja będzie rozwijana i w kolejnych aktualizacjach zostanie wzbogacona o np. równoczesne zapisywanie choćby podstawowych parametrów związanych z przemieszczaniem takich jak dystans, czas, prędkość czy spalone kalorie. 

Więcej informacji na temat serii zegarków Garmin Fenix 3 można znaleźć w naszym sklepie www.garmin24.pl

poniedziałek, 4 kwietnia 2016

Aktualizacja nawigacji za pomocą programu Garmin Express

Garmin Express to uniwersalny program służący do aktualizacji oprogramowania oraz wgrywania najnowszych aktualizacji map w nawigacjach firmy Garmin (zarówno dla serii samochodowych nuvi, camper, dezl jak i motocyklowych zumo, a także modeli rowerowych z mapą Garmin Cycle Map).

Najnowsze mapy są dostępne dla wszystkich urządzeń, które w nazwie posiadają literki LM (Lifetime Maps), co jest oznaczeniem dożywotniej subskrypcji na mapy.

Jeśli nawigacja została zakupiona kilka lat temu i nie posiada ona dostępnych aktualizacji, można je dokupić tutaj.

W tym wpisie zaprezentujemy jak krok po kroku wygląda instalacja najnowszej aktualizacji.




1. Na początek należy pobrać i zainstalować program Garmin Express, który można pobrać ze strony Producenta.

Uwaga! Program Garmin Express nie współpracuje z systemem operacyjnym Windows XP. Pełną listę wymagań technicznych i zgodnych systemów znaleźć można na stronie producenta.


2. Po pobraniu i instalacji programu na ekranie Expressa wyświetli się polecenie "Dodaj urządzenie", na które klikamy.



3. Program zacznie wyszukiwać naszą nawigację. Następnym krokiem będzie dodanie produktu. Klikamy na "Dodaj urządzenie".


4. Następnie warto zarejestrować produkt. Wpisujemy w pierwszym polu adres e-mail, dzięki czemu nawigacja będzie przypisana do naszego konta mailowego. Po wypełnieniu pola z adresem mailowym klikamy "Dalej".


5. Kolejnym krokiem jest udzielenie pozwolenia firmie Garmin na gromadzenie anonimowych danych z urządzenia. Wybór "Tak" lub "Nie" nie wpływa na działanie nawigacji więc można zaznaczyć dowolną opcję. Następnie klikamy "Zakończ".


6. Gdy konfiguracja się zakończy możemy zacząć instalację oprogramowania i map. Wystarczy kliknąć na "Instaluj wszystko".


7. Ostatnim etapem jest proces pobrania i aktualizacji map. Trzeba pamiętać, aby nie odłączać urządzenia w trakcie trwania kopiowania plików. Instalacja trwa w (zależności od urządzenia i łącza internetowego) od 30 minut do nawet trzech godzin. W tym miejscu może pojawić się komunikat o zbyt małej pamięci wewnętrznej nawigacji. Każda aktualizacja wiąże się z instalacją coraz to większego pliku. Co prawda program Garmin Express automatycznie usuwa starą mapę i instaluje nową, ale w pewnym momencie pamięć wewnętrzna może okazać się niewystarczająca (dotyczy to zwłaszcza starszych nawigacji). W takiej sytuacji Garmin Express zaproponuje dwa rozwiązania: dołożenie karty pamięci lub instalacja mniejszego regionu w pamięci wewnętrznej nawigacji. Jeżeli zdecydujemy się na instalację mniejszego regionu to w dowolnym momencie będzie można zainstalować inny region.  


8. Po zakończeniu aktualizacji pojawi się komunikat "Aktualizacje zakończone". Dane na nawigacji są aktualnie, możemy zamknąć program Garmin Express i bezpiecznie odłączyć nasze urządzenie.


Jeżeli szukasz nawigacji samochodowej z bezterminową subskrypcją na mapy sprawdź ofertę najpopularniejszych nawigacji na www.garmin24.pl