środa, 18 maja 2016

Instalacja mapy w liczniku Garmin Edge 520

Ponieważ często pytacie Nas jak wgrać mapę do Garmin Edge 520 dzisiejszy post będzie instrukcją krok po kroku jak to zrobić.

Jak już wiecie Edge 520 został wyposażony w możliwość wgrywania map, lecz jedynym ograniczeniem jest ich rozmiar. Maksymalny plik nie może być większy niż 90MB, ponieważ może nam zabraknąć pamięci na zapis treningów.

Dzięki portalowi OpenStreetMapmożemy instalować mapy do urządzenia za darmo, w dodatku jest to bardzo proste.

Zdjęcie autorstwa DCRainMaker (www.dcrainmaker.com)Pierwszym krokiem jest wpisanie adresu http://garmin.openstreetmap.nl/w dowolnej przeglądarce internetowej.

Następnie musimy wybrać rodzaj map. W tym celu klikamy na „Routable Bicycle”. Jest to dedykowana mapa rowerowa z wieloma ścieżkami i trasami rowerowymi:


W następnym polu zaznaczamy „Enable manual tile selection” dzięki czemu będziemy mogli wybrać rejon map jaki nas interesuje:


Dzięki suwakom w lewym górnym rogu możemy przewijać, przybliżać i oddalać mapę w dowolne miejsce:


Klikając na pola znajdujące się na mapie, wybieramy obszar który chcemy wgrać do urządzenia. Będzie on podświetlony tak jak na obrazku poniżej. W naszym przykładzie chcemy wgrać okolice Trójmiasta:Musimy pamiętać żeby nie przekroczyć limitu pojemności wybranych map (90 MB). Można to sprawdzić w okienku obok mapy:Następnie trzeba podać adres e-mail. Serwery strony internetowej wygenerują mapę i wyślą ją nam na podany adres:


Nadszedł czas na instalację mapy w urządzeniu. W wiadomości zwrotnej otrzymamy link do strony internetowej z której możemy pobrać plik z mapą. Z listy wybieramy plik „openfietsmap lite gmpasupp.zip”.Pobieramy go na dysk komputera i wypakowujemy programem obsługującym pliki .zip. (np. 7-zip, win-zip). Po rozpakowaniu plików podłączamy licznik Garmin Edge 520 do komputera. Do połączenia należy wykorzystać kabel micro USB. Czekamy aż urządzenie wyświetli się jako dysk zewnętrzny.

Nazwę ściągniętego pliku z mapą należy zmienić na „gmapbmap” (nie zmieniamy rozszerzenia pliku, czyli musi pozostać .img). Następnie wchodzimy w folder „Garmin” i wklejamy do niego plik z mapą. System zapyta nas czy podmienić plik, wybieramy opcję „Kopiuj i zamień”. Uwaga! Przed dokonaniem zamiany warto stworzyć kopię oryginalnego plik gmapbmap. Oryginalny plik zawiera mapę bazową świata. Po tych czynnościach mamy już wgraną mapę w urządzeniu Garmin Edge 520.

Mapa automatycznie zostanie aktywowana po włączeniu urządzenia co pozwoli na korzystanie z funkcji nawigacyjnych. 

Zdjęcie autorstwa DC Rain Maker (www.dcrainmaker.com)
Na zakończenie chcemy zwrócić uwagę na to, że producent nie przewidywał dogrywania map do tego urządzenia. Podany sposób jest sprawdzony i nie wpływa negatywnie na działanie licznika. Dodatkowa mapa w urządzeniu Edge 520 stanowi bardzo dobre uzupełnienie (podkład) dla wcześniej wgranych kursów. Mapa ułatwia orientację w terenie, ale nie umożliwia wpisywania adresów oraz przesuwania mapy (można jedynie przybliżać i oddalać mapę), co niekiedy może stanowić utrudnienie.  

Decydując się na zakup modelu Garmin Edge 520 trzeba mieć świadomość, że jest  to licznik rowerowy z modułem GPS stworzony do treningów oraz zbierania statystyk z jazdy. Dogranie mapy stanowi jedynie dodatek, który ma ułatwić nawigowanie po wcześniej zaplanowanej trasie.        

Zainteresowanych zakupem licznika rowerowego Garmin Edge 520 odsyłamy do naszej strony garmin24.pl

Jeżeli szukasz licznika rowerowego z modułem GPS oraz bardziej rozbudowanymi funkcjami nawigacyjnymi to polecamy modele:

1 komentarz:

  1. Dostaje link aktywacyjny w drugiej wiadomości,ale nie mogę go otworzyć (wyskakuje błąd przy klikaniu w link)
    Coś robię nie tak?

    OdpowiedzUsuń