czwartek, 10 listopada 2016

Jak wytresować psa przy użyciu smartfona i urządzenia Garmin Delta Smart?

Garmin rozszerza ofertę urządzeń do szkolenia psów o nowy produkt o nazwie Garmin Delta Smart. Delta Smart to pierwsze urządzenie w ofercie amerykańskiego producenta, w którym funkcję pilota spełnia zgodny smartfona. 
Jakie funkcje oferuje Garmin Delta Smart? Jak skonfigurować aplikację w telefonie? Czy to urządzenie jest bezpieczne dla mojego psa? Na te i inne pytania odpowiemy w tym wpisie. Zapraszamy do lektury.

Zawartość opakowania.

Urządzenie do szkolenia psów Garmin Delta Smart jest dostępne w dwóch wariantach:

 • Garmin Delta Smart o numerze katalogowym 010-01548-01
 • Garmin Delta Smart + odstraszacz (tag keep away) o numerze katalogowym 010-01548-01  
W naszym opisie przyjrzymy się bardziej rozbudowanej wersji zawierającej w zestawie odstraszacz.
W skład opakowania wchodzą następujące elementy:
 • Urządzenie do szkolenia psa Delta Smart
 • Podstawa umożliwiająca ładowanie
 • 3 zatrzaski do zamocowania obroży 
 • Odstraszacz z baterią i mocowaniem na rzep 
 • Skrócona instrukcja obsługi Pierwsze użycie

Pierwsza czynność jaką musimy wykonać to naładowanie akumulatora w urządzeniu Delta Smart. W tym celu wpinamy Deltę do stacji ładującej i podpinamy ładowarkę do źródła zasilania (np. USB w laptopie). Opcjonalnie można także wykorzystać adapter sieciowy od telefony lub zakupić oryginalny adapter Garmin.


W trakcie ładowania dioda led ma kolor czerwony. Po około dwóch godzinach lampka zmieni się na kolor zielony, co oznacza że urządzenie Delta Smart jest już w pełni naładowane i można odłączyć je od zasilania. 

Mocowanie urządzenia Delta Smart na obroży. 

Urządzenie Garmin Delta może zostać zamocowane na obroży o maksymalnej szerokości 25,4 mm (1 cal) i grubości 2,78 mm (0,11 cala). Jeżeli Twoja obroża nie spełnia tych parametrów to możesz skorzystać obroży firmy Garmin

Procedura mocowania paska nie jest skomplikowana i sprowadza się do przełożenia paska obroży przez otwory powstałe w skutek wpięcia do urządzenia delta smart zatrzasku do zamocowania obroży


Pobranie i konfiguracja aplikacji Garmin Canine Connect

Do obsługi urządzenia Garmin Delta Smart należy pobrać na telefon aplikację Garmin Canine. Ta bezpłatna aplikacja jest dostępna dla systemów Abdroid oraz IOS. Z kolei listę kompatybilnych telefonów znajdziesz tutaj. Po uruchomieniu aplikacji musimy zaakceptować umowę licencyjną.

Posiadacze urządzeń z działu fitness firmy Garmin najprawdopodobniej posiadają już konto w platformie Garmin Connect i mogą skorzystać z tych samych danych i zalogować się do aplikacji. Użytkownicy którzy nie mieli jeszcze styczności z  produktami Garmin muszą utworzyć nowe konto: Po prawidłowym zalogowaniu się do aplikacji musimy utworzyć Nową rodzinę:


Wprowadzamy nazwę rodziny i zapisujemy ustawienia:

Wprowadzamy imię psa i przechodzimy dalej:

Dodajemy zdjęcia profilowe psa :) 


Ustawiamy płeć oraz rasę:


Wybieramy wiek psa:


Wybieramy wagę psa:

Parowanie telefonu z urządzeniem Garmin Delta Smart

Po ustawieniu wstępnych danych w aplikacji pojawi się ekran pozwalający zsynchronizować urządzenie Delta Smart z aplikacją. W tym momencie należy przytrzymać przycisk na urządzeniu delta smart do momentu aż dioda zmieni kolo na niebieski:

Po kilku sekundach aplikacja odszuka znajdujące się w pobliżu urządzenie delta smart (urządzenie musi znajdować się w odległości do 10 metrów od telefonu). Zapisujemy ustawienia:


Ostatni ekran konfiguracji stanowi potwierdzenie o tym, że obroża została pomyślenie połączona z aplikacją i jest gotowa do użycia:
Korzystanie z aplikacji Garmin Canine

Na ekranie startowym aplikacji widać listę psów (w naszym przykładzie jest tylko jeden pies "Tequila", ale dokupując dodatkowe urządzenia Delta Smart można tą listę rozbudować o kolejne psy z rodziny)

Aplikacja oferuje dwa tryby pracy: Aktywność i Szkolenie (do wyboru w dolnej części ekranu). W trybie Szkolenie w górnej części ekranu są dostępne trzy zakładki: Pilot, Szczeknięcia i Odstraszacze. 

Wybieramy zakładkę Pilot, a następnie z listy wybieramy psa:


Garmin Delta Smart umożliwia szkolenie psa na trzy sposoby: Dźwięk, Wibrację i Stymulację. Przedstawiony na poniższym zdjęciu pilot stanowi jeden z czterech rodzajów widoków. Klikając na ikonę koła zębatego można zmienić ustawienie widoku pilota:

W każdym z widoków mamy dostęp do szybkiego ustawienia poziomu stymulacji. Zakres wynosi od 1 do 10, gdzie 1 oznacza najsłabszy impuls. Przed rozpoczęciem pracy z psem zalecamy sprawdzenie działania poziomów stymulacji na własnej skórze. Delta Smart oferuje dwa sposoby stymulacji: chwilową i ciągłą. Stymulacja chwilowa to jednorazowy impuls, który wywołujemy przez jednokrotne naciśnięcie czerwonego przycisku o nazwie Stymulacja. Przytrzymanie przycisku włącza stymulację ciągła. Oznacza to, że impuls jest przesyłany do momentu aż puścimy przycisk, jednak nie dłużej niż 8 sekund.

Odpowiedni poziom stymulacji psa  należy ustalać w ten sposób, że zaczynamy od najniższej wartości. Dalej stopniowo zwiększamy moc do momentu aż zauważymy, że pies zaczyna odczuwać dyskomfort.


Przed rozpoczęciem tresury psa za pomocą stymulacji zalecamy konsultację z treserem psów lub zapoznanie się ze technikami szkolenia w książkach czy czasopismach poświęconych układaniu psów. Poza pilotem w trybie szkolenia znajduje się  także funkcja BarkLimitera. Tryb ograniczenia szczekania psa może przydać się właścicielom psów które mają skłonność do niepożądanego szczekania w trakcie nieobecności właściciela w mieszkaniu. Kolejna funkcja szkolenia to tzw. odstraszacze. Odstraszacz (Tag Keep Away) to niewielkich rozmiarów urządzenie, które pozostawione w określonym miejscu skutecznie zniechęci psa do zbliżania się do tego miejsca.

W opisywanym przez nas zestawie znajduje się jeden odstraszacz, bateria oraz rzep to zamocowania. W razie potrzeby można dokupić dodatkowe tagi


W celu aktywacji odstraszacza należy w aplikacji Garmin Canine z poziomu trybu szkolenie wybrać zakładkę Odstraszacze i dalej wskazać psa, którego ma dotyczyć dany odstraszacz:


Instalujemy dołączoną do zestawu baterię CR2032 w odstraszaczu i wybieramy Dodaj odstraszacz:


W kolejnym ekranie wybieramy Wyszukaj:


Po znalezieniu odstraszacza nadajemy mu nazwę (nawę można edytować w przyszłości):


Można ustawić trzy sposoby zniechęcenia psa do podejścia do odstraszacza. Sposoby korekty mogą być łączone, czyli można np. równocześnie włączyć dźwięk, wibrację i stymulację. 


W ustawieniach odstraszacza można poza sposobem korekty zdefiniować także odległość w obrębie której  odstraszacz ma aktywować  ustaloną korektę na urządzeniu Delta Smart, zmienić nazwę, wyłączyć lub usunąć dany odstraszacz.Odstraszacze to rewelacyjne urządzenie, które skutecznie ochroni wskazane miejsce przed psem pod Twoją nieobecność. Urządzenia te pozwalają stworzyć strefę alarmową w promieniu od 0,3 do 1 m, która pomoże Ci utrzymać Twojego czworonoga z dala od koszy na śmieci, grządek i innych wybranych miejsc.Poza trybem szkolenia aplikacja daje także wgląd na poziom aktywności psa. Wybierając z ekranu początkowego aplikacji zakładkę Aktywność uzyskasz dostęp do statystyk z dnia, tygodnia czy miesięcy:


Na wykresie widać w jakich godzinach pies jest najbardziej aktywny:


Możemy sprawdzić kiedy i jak często szczekał:


W tym miejscu można także sprawdzić informacje o tym kto i w jaki sposób korygował zachowanie psa. Warto wspomnieć, że dostęp do aplikacji mogę mieć wszyscy członkowie rodziny. Wystarczy zgodny telefon obsługujący aplikację Garmin Canine oraz zaproszenie wysłane przez tzw. administratora, czyli osoby która utworzyła dany profil psa.


Na zakończenie kilka informacji technicznych. Zarówno  Delta Smart jak i odstraszacz są odporne na wodę w ramach wodoszczelności IPX7. Zakres temperatury roboczej dla obu urządzeń jest identyczny i wynosi od -20 do +60 stopni Celsjusza. 

Zasięg działania odstraszacza wynosi do około 1 metra, a smartfona i urządzenia Delta Smart nieco ponad 10 metrów. Jeżeli szukasz urządzenia do tresury psa o dalszym zasięgu działania to polecamy Ci pozostałe urządzenia z serii Garmin Delta w których zasięg wynosi nawet 1,6 km (np. Garmin Delta PRO 550) 

Naszym zdaniem Garmin Delta Smart to proste, ale za to bardzo skuteczne narzędzie do szkolenia psa. Pewne ograniczenie stanowi zasięg działania, ale decydując się na zakup Delty Smart należy mieć świadomość tego, że ten produkt tak naprawdę ma służyć układaniu psa w warunkach domowych. 

Jeżeli  jesteś zainteresowany zakupem urządzenia do tresury psa Garmin Delta Smart to serdecznie zapraszamy do naszych salonów stacjonarnych lub do sklepu internetowego


Jeżeli interesujesz się tematyką związaną z tresurą psów to mogę Ci także zainteresować inne produkty Garmin z działu Dla psów.


1 komentarz:

 1. Zakupiłem urządzenie tydzień temu i w końcu pies przestał bawić się w kompostowniku.
  Mały odstraszacz czyni cuda, a psa nie trzeba kąpać po zabawie w ogrodzie:)

  OdpowiedzUsuń