środa, 14 grudnia 2016

Prezentacja Garmin Forerunner 35

Garmin Forerunner 35 to zegarek sportowy, który pojawił się w sprzedaży w drugiej połowie 2016 roku. Model ten stanowi bezpośrednią kontynuację serii Forerunner 10/15/25 i jest to najtańszy na chwilę obecną zegarek w ofercie amerykańskiego producenta, który posiada pomiar tętna z nadgarstka i wbudowany GPS. 


Nowy model  jest dostępny w aż czterech wersjach kolorystycznych:


Garmin Forerunner 35 to propozycja dla osób aktywnych, które szukają prostego w obsłudze zegarka sportowego, który dostarczy im informacji o podstawowych parametrach z treningu oraz zmierzy tętno bez konieczności zakładania pasa na klatkę piersiową. 


Najważniejsze cechy zegarka Garmin Forerunner 35:

- pomiar tętna z nadgarstka Garmin HR Elevate w trakcie treningu oraz całodobowo
- wbudowany moduł GPS
- kilka trybów pracy (bieganie w terenie, bieganie w pomieszczeniu, rower, kardio, chód)
- alert wibracyjny (w serii Forerunner 10/15/25 były tylko alerty dźwiękowe)
- trening interwałowy 
- pomiar dobowej aktywności (kroki, kalorie, sen, alert barku ruchu)
- możliwość edycji pól danych (dwa ekrany po trzy parametry)
- moduł bluetooth (bezprzewodowe przesyłanie danych do zgodnego telefonu)
- funkcje smartwatcha (m.in. powiadomienia o połączeniach, mailach, sms itp.)
- długi czas pracy na baterii (do 9 dni w trybie zegarka i do 13 godzin z włączonym GPS)


Zawartość opakowania 

Od pewnego czasu Garmin nie rozpieszcza użytkowników nadmiarem akcesoriów dołączanych do swoich urządzeń. W opakowaniu poza zegarkiem znajduje się jedynie klips do ładowania i przesyłania danych oraz zbiór skróconych instrukcji obsługi. Pełną wersję instrukcji znajdziecie na trigar.pl/instrukcje-garmin 


W związku z tym, że w zestawie nie ma adaptera sieciowego, do naładowania zegarka należy wykorzystać laptopa lub adapter od samrtfona o zbliżonych parametrach ładowania do oryginalnego adaptera Garmin (5V, 1A) 


Wygląd zewnętrzny

Zegarek posiada prostokątną tarczę oraz monochromatyczny wyświetlacz o rozdzielczości 128 x 128 pikseli, który zapewnia rewelacyjną czytelność nawet w pełnym słońcu oraz wpływa pozytywnie na czas pracy bez konieczności doładowywania akumulatora.


W związku z tym, że Forerunner 35 posiada pomiar tętna z nadgarstka, zastosowano w nim bardzo elastyczne paski, które pozwalają bez najmniejszego problemu solidnie zapiąć zegarek na nadgarstku. Należy tu wspomnieć o tym, że aby pomiar optyczny był jak najdokładniejszy zegarek nie może być zapięty zbyt lekko. Przesunięcia na nadgarstku czy dopływ światła z zewnątrz mogą zakłócić pomiar.


Od spodu zegarka znajduje się wbudowany system Garmin HR Elevate, czyli trzy lampki prześwietlające skórę. Rozwiązanie to jest znane z wcześniejszych modeli typu Garmin Forerunner 235, Forerunner 735 czy Fenix 3 HR ElevateDo obsługi zegarka wykorzystujemy cztery przyciski, z czego:
 • lewy - górny służy do włączania i wyłączania zegarka oraz do podświetlenia tarczy (ten model nie ma podświetlenia na gest). 
 • lewy - dolny klawisz odpowiada za funkcję wycofania, przejścia do menu głównego oraz ręcznego oznaczenia okrążenia
 • prawy - górny klawisz służy do zatwierdzania wyboru w menu oraz do przejścia do wyboru aktywności
 • prawy - dolny klawisz to strzałka w dół (zegarek forerunner 35 podobnie jak wcześniejsze modele fr 10/15/25 nie ma strzałki w dół, co nie stanowi problemu w obsłudze, gdyż menu zegarka nie jest rozbudowane) oraz przejście do sterowania muzyką w smartfonie (wymagane połączenie bluetooth ze zgodnym telefonem
 


Pierwsze uruchomienie

Przy pierwszym uruchomieniu zegarka Garmin Forerunner 35 pojawia się znany ze wszystkich urządzeń treningowych firmy Garmin kreator tworzenia profilu osobistego oraz definiowania podstawowych jednostek. Wybieramy zatem język menu, jednostki i format czasu, a dalej płeć, rok urodzenia, masę i wzrost. Wszystkie te parametry można w dowolnym momencie zmienić z poziomu ustawień zegarka 

 

W trakcie pierwszego uruchamiania pojawia się także opcja synchronizacji ze zgodnym telefonem. Listę kompatybilnych telefonów znajdziecie tutaj. Aby połączyć zegarek w zgodnym smartfonie należy zainstalować darmową aplikację Garmin Connect i postępować wg wskazówek pojawiających się w aplikacji


Przegląd menu

Po wykonaniu powyższych czynności na ekranie zegarka pojawi się godzina. Prawidłowa godzina ustawi się automatycznie po tym jak Forerunner złapie sygnał GPS. Poza godziną w tym ekranie możemy zobaczyć jeszcze datę, poziom naładowania baterii oraz pasek ruchu. 


Po wejściu do menu zegarka (jednokrotne wciśnięcie lewego-dolnego przycisku) możemy przejść do:
 • Historii aktywności 
 • Ustawić alarm (budzik)
 • Włączyć funkcję "nie przeszkadzać" - brak powiadomień z telefonu
 • Wejść do Ustawień 
W historii  znajdują się dane dotyczące 7 ostatnich aktywności. Niewielka ilość zapisanych aktywności zachęca do regularnego zgrywania danych do Garmin Connect. W ramach aktywności związanej z bieganiem na zewnątrz odczytać możemy następujące parametry: czas biegu, dystans, prędkość, kalorie, średnie tętno, strefę tętna, rytm kroków, ilość kroków, oraz czas pokonania każdego okrążenia (kilometra). W zakładce historia mamy także dostęp do osobistych rekordów, które zawierają informacje o najszybciej pokonanym kilometrze czy najdłuższym biegu


W ustawieniach zegarka można zmienić wygląd tarczy godziny. Poza wersją cyfrową jest też opcja wyboru tarczy analogowej.


Na uwagę zasługuje wzbogacenie zegarek Forerunner 35 w wibrację. Dotychczas alarm wibracyjny był zarezerwowany tylko dla wyższych modeli. Po włączeniu tej opcji przy każdym alercie czy pokonaniu kolejnego okrążenia zegarek wibruje. Wibracja jest szczególnie przydatna osobom, które biegają ze słuchawkami oraz w trakcie zawodów, gdzie sam dźwięk mógłby nie zostać wyłapany.


Przechodząc w dół z ekranu godziny (tzw. ekran startowy) możemy podejrzeć aktualne i średnie tętno. Będąc w tym ekranie możemy przejść do dodatkowych ustawień tętna. Wystarczy wybrać prawy-górny klawisz, co zresztą sugeruje strzałeczka na dolnym zdjęciu. W ustawieniach znajduje się wykres tętna z ostatnich 4 godzin. W tym miejscu możemy też wysłać bezprzewodowo informację o tętnie do innego urządzenia Garmin. Jeżeli dla przykładu posiadamy kamerę Garmin Virb to możemy wzbogacić nagranie o informację o tętnie przesłanym z zegarka Forerunner 35.


Kolejny ekran zawiera informacje o dobowej aktywności. Forerunner 35 na podstawie wbudowanego akcelerometru zlicza całodobowo następujące informacje: kroki, dystans, kalorie i dzienny cel.


Na osobnym ekranie możemy zobaczyć także bilans spalonych kalorii


Ostatnie dwa ekrany to prezentacja minut intensywnej aktywności w sakli tygodnia oraz dane z ostatniej aktywnościRodzaje aktywności

Garmin Forerunner 35 oferuje pięć trybów pracy:
 • Bieg w terenie - GPS automatycznie uruchamia się po wybraniu tej aktywności.

 • Bieg w pomieszczeniu. Praca z wyłączonym GPS. Pomiar dystansu czy tempa biegu zliczany jest na podstawie kroków i danych z akcelerometru.

 • Rower - GPS automatycznie uruchamia się po wybraniu tej aktywności.

 • Kardio - Praca z wyłączonym GPS. Pomiar dystansu czy tempa biegu zliczany jest na podstawie kroków i danych z akcelerometru.

 • Chód - GPS automatycznie uruchamia się po wybraniu tej aktywności.

Pola danych 

W ramach każdej z w/w aktywności możemy samodzielnie z poziomu zegarka zdefiniować dwie strony treningu. Na każdej ze stron można ustawić trzy parametry. Zegarek oferuje dostęp do następujących parametrów: czas, dystans, tempo lub prędkość, kalorie, tętno, strefa tętna, czas okrążenia, dystans okrążenia, tempo lub prędkość okrążenia, średnie tempo lub średnia prędkość, rytm kroków 


W ustawieniach każdej z aktywności można włączyć lub wyłączyć funkcję Auto Pause (automatyczne zatrzymanie stopera przy braku ruchu), wybrać rodzaj zliczania okrążeń (automatyczny lub ręczny) wybrać formę prezentowania prędkości (tempo lub prędkość) oraz ustawić alerty.

Do wyboru mamy cztery rodzaje alertów: 
 • Alert czasu 
 • Alert dystansu - 5 km, 10 km, Półmaraton, Maraton, Własny dystans
 • Alert kalorie
 • Alert tętna - tu możemy zdefiniować alert tętna wysokiego i niskiego lub wybrać w jakiej strefie tętna chcemy ćwiczyć, w momencie wykroczenia poza założoną strefę zegarek wyda dźwięk oraz zawibruje

Garmin Forerunner 35 został także wyposażony w kilka trybów dodatkowych, które z pewnością usprawnią nasze treningi:
 • Tryb bieg/chód (dostępny w ramach aktywności bieganie w terenie i bieganie w pomieszczeniu)
 • Tryb Virtual Pacer (dostępny w ramach aktywności bieganie w terenie i bieganie w pomieszczeniu)
 • Trening interwałowy (dostępny we wszystkich aktywnościach poza chodem)

Tryb bieg/chód pozwala zdefiniować czas biegu (do 10 minut), a następnie czas chodu (także do 10 minut). Bieg z chodem jest zapętlany od rozpoczęcia do zakończenia aktywności. Tryb Virtual Pacer stanowi uproszczoną odmianę wirtualnego partnera znanego z wyższych modeli zegarków Garmin. W tym trybie ustawiamy tempo biegu z jakim chcemy się poruszać. Zegarek w takcie biegu porównuje nasze tempo biegu  z założonym i jeżeli jest ono za wolne lub za szybkie to na ekranie zegarka otrzymamy stosowny komunikat.


Dostępność treningu interwałowego w zegarku Garmin Forerunner 35 to bardzo miłe zaskoczenie. W ramach tego trybu możemy ustawić następujące dane:
 • typ interwału (interwał zdefiniowany jako dystans, czas lub typ otwarty - do naciśnięcia przycisku lap)
 • typ odpoczynku (dystans, czas, otwarty)
 • ilość powtórzeń
 • rozgrzewka (do naciśnięcia przycisku lap)
 • ćwiczenia rozluźniające (do naciśnięcia przycisku lap)Podsumowanie 

Garmin Forerunner 35 to zegarek uniwersalny charakteryzujący się niezwykle intuicyjną obsługą. Pomiar tętna  z nadgarstka, kilka rodzajów aktywności oraz trybów treningu, długi czas pracy na baterii, wibracja i bezprzewodowa synchronizacja z telefonem sprawiają, że zegarek ten  zasługuje na uwagę nie tylko początkującego biegacza. Warto wspomnieć także o cenie. W przedziale poniżej 1000zł ciężko znaleźć model o porównywalnych parametrach. 

Zainteresowanych zakupem zegarka sportowego Garmin Forerunner 35 zapraszamy do naszych salonów firmowych Garmin w Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu lub do sklepu internetowego TRIGAR.pl


Droższą alternatywę dla modelu Forerunner 35 (również z pomiarem tętna z nadgarstka) stanowi zegarek Garmin Forerunner 235 w którym pojawiają się następujące udogodnienia:

- okrągła tarcza z możiwością wyświetlenia do czterech parametrów na jednym ekranie
- planowanie treningów zaawansowanych na komputerze i przesłanie ich do zegarka
- kalendarz treningów
- współpraca z platformą Garmin Connect IQ (możliwość pobierania dodatkowych aplikacji, tarczy zegarka, widżetów, pól z danymi)
- obsługa rosyjskiego systemu satelitarnego GLONASS
- podświetlenie na gest 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz