piątek, 24 października 2014

Przegląd trasy i dodawanie punktów pośrednich w nawigacji Garmin Nuvi.

Jeżeli wybieracie się w dalszą podróż samochodem, warto poświęcić kilkanaście minut na odpowiednie przygotowanie trasy w nawigacji. Dlaczego o tym przypominamy ? Bazując na ponad 8-letnim doświadczeniu ( przez ten okres przez nasze salony firmowe Garmin24 w Poznaniu i Wrocławiu sprzedaliśmy naprawdę sporo nawigacji :) ), wiemy że wielu z użytkowników bezgranicznie ufa swoim nawigacjom, co czasami prowadzi do ... no właśnie do niepotrzebnego nadkładania kilometrów, a co za tym idzie większego zużycia paliwa i straty czasu.      

Prawda jest tak, że pomimo tego że mapy w nawigacjach są coraz dokładniejsze to i tak za kalkulację tras odpowiada algorytm, a ten nie zawsze działa najkorzystniej dla naszego portfela :). I o ile przy krótkich odcinkach nie trzeba się bardzo skupiać nad kontrolą nawigacji (choć i tak to polecamy), tak przy dalszych podróżach (+-ponad 250 km) warto zaproponowaną przez nawigację trasę przeanalizować.

Poniżej kilka wskazówek, które warto wykonać przed rozpoczęciem podróży: 

1. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy mamy w nawigacji zainstalowaną najświeższą wersję mapy. O tym jak to zrobić i w jaki sposób mapę zaktualizować pisaliśmy już wcześniej (Kliknij tutaj).

2.  Pobieramy darmową bazę powiadomień o radarach i innych zagrożeniach (Kliknij tutaj).  

3. Włączamy nawigację i sprawdzamy ustawienia trybu obliczania tras. W tym celu wykonujemy kroki zaprezentowane na poniższych zrzutach ekranowych:




Przy planowaniu dalszych tras najlepiej skorzystać z trybu: Krótszy czas ( w starszych nawigacjach określany jako: Najszybsza trasa) . W tym trybie nawigacja bierze pod uwagę główne drogi krajowe. Po wskazaniu trybu akceptujemy wybór klikając: Zapisz 


Kolejny ważny krok to zdefiniowanie unikanych. W tym miejscu możemy zaznaczyć rodzaje dróg, którymi nie chcemy podróżować. Ważne: Zaznaczony kwadracik przy danej pozycji oznacza, że w kalkulacji trasy dana pozycja będzie pomijana. Jeżeli nie chcemy jechać drogami płatnymi należy zaznaczyć kwadracik przy pozycji: Opłaty. Kwadracik przy Autostradach zostawiamy pusty.      




4. Po wykonaniu powyższych czynności możemy przejść do planowania podróży. W naszym przykładzie jedziemy z Poznania do Krakowa. 

Pierwsza etap to wybór miejsca docelowego. Z ekranu głównego wybieramy Dokąd, a następnie: 
  • Adres - z tej opcji korzystamy gdy chcemy dojechać pod konkretny adres, np. Kraków ul. Zakopiańska 123.  
  • Miasta - dojazd do samego centrum bez podawania ulicy 


Z listy wybieramy Kraków, Kraków, a następnie klikamy: Jedź!



Czekamy aż nawigacja przeliczy trasę 0-100%. 


W tym momencie spora cześć użytkowników rozpoczyna Swoją podróż. Często jadąc przez własne miasto nie słuchają poleceń nawigacji. Nie stanowi to problemu gdy trasa którą zaproponowała nawigacja pokrywa się z zamysłem kierowcy. Jeżeli jednak tak nie jest to urządzenie będzie uparcie starało się naprowadzić nas na pierwotnie obraną trasę. W celu uniknięcia takiej sytuacji wystarczy wykonać następujące czynności:
  • klikamy pasek w górnej części ekranu
  • klikamy na 3 poziome paski w lewej części ekranu, dodatkowo w tym miejscu w oknie Suma można podejrzeć odległość oraz szacowany czas podróży 
  • w kolejnym ekranie klikamy na: Mapa     





Na ekranie zostanie przedstawiona cała trasa. Za pomocą przycisków + i - można dostosować skalę mapy. Nawigacja zaproponowała trasę Poznań-Wrocław-Kraków. Jeżeli ta droga nam odpowiada to wracamy do ekranu mapy i jedziemy wg. wskazówek nawigacji.  


Jeżeli jednak chcemy pojechać inną trasą to klikamy strzałkę w lewym dolnym rogu ekranu. Następnie dotykamy ekran w dowolnym miejscu i zmieniamy orientację mapy na widok 2D:


Wskazujemy punkt na mapie (drogę, miasto) przez który chcemy przejechać i klikamy Jedź. 


W tym momencie nawigacja zada pytanie co chcesz zrobić? Wybieramy opcję: Dodaj do aktywnej trasy.  


Na ekranie zostanie przedstawiona kolejność punktów. Kolejność zatwierdzamy kliknięciem w Gotowe:

Czekamy aż urządzenie przekalkuluje trasę i ponownie ją sprawdzamy poprzez:



  • klikamy pasek w górnej części ekranu
  • klikamy na 3 poziome paski w lewej części ekranu, dodatkowo w tym miejscu w oknie Suma można podejrzeć odległość oraz szacowany czas podróży 
  • w kolejnym ekranie klikamy na: Mapa



  •  


    W identyczny sposób można dodawać kolejne punkty do trasy.  

                 

    wtorek, 7 października 2014

    Darmowa mapa dla zegarków Garmin Fenix/Fenix2/Fenix2 Special Edition i Tactix!

    Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem zegarka turystycznego Garmin Fenix, Garmin Fenix 2 lub Garmin Tactix to z tego postu dowiesz się w jaki sposób za darmo zainstalować w nim  mapę dowolnego regionu świata.



    W związku z tym, że powyższe odbiornik posiadają bardzo ograniczoną pamięć wewnętrzną (20MB) to i poziom szczegółów mapy został okrojony. Mapa zawiera m.in oznaczenie miejscowości, siatkę dróg (bez nazewnictwa), ścieżki, rzeki, szczyty górskie itp. Niższy poziom szczegółów nie zmienia faktu, że mapa do niczego się nie przyda. Wyobraźmy sobie sytuację, że wracamy przez las na tzw. azymut, idziemy aż natrafiamy na jezioro o którego istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Nie pozostaje nic innego jak obejść jezioro. 

    Gdybyśmy mieli jednak pod ręką, a dokładniej na nadgarstku zegarek Garmin Fenix 2 z zainstalowaną mapą, można by jezioro odpowiednio wcześniej zauważyć i skorygować kurs.  Poniżej przykładowe zrzut ekranowe mapy:



    Jak zainstalować mapę w zegarku?

    1. Instalacja Garmin BaseCamp: 

    Pobieramy i instalujemy na komputerze darmowy program do obsługi map Garmin Base Camp. Program jest dostępny dla systemów operacyjnych Windows oraz MAC. Poniżej link do strony z instalatorem:


    2. Pobranie mapy:  

    Przechodzimy do strony gmaptool.eu i pobieramy wybrany region mapy. 
    Po załadowaniu strony postępujemy wg. schematu na zamieszczonym poniżej zdjęciu:
    1. Wybieramy kontynent
    2. Wskazujemy konkretny region
    3. Sprawdzamy na poglądowej mapie czy wybrany region jest wystarczający
    4. Pobieramy spakowany plik mapowy


    3. Rozpakowanie folderu z mapą:  

    Folder z mapą jest spakowany dlatego przed rozpoczęciem instalacji należy go rozpakować. Do tego celu można użyć dowolnego programu np. 7-zip, Win-Zip, Win-Rar.

    Najczęściej procedura rozpakowywania folderu jest bardzo podobna, czyli: 

    1.  Klikamy prawym klawiszem myszki na spakowanym folderze.
    2. Wybieramy z listy: Wypakuj do "Nazwa folderu"

    4. Instalacja mapy na komputerze: 

    Przed rozpoczęciem instalacji mapy należy wykonać dwie czynności:

    1. Wyłączyć program Garmin BaseCamp (o ile wcześniej go uruchomiliśmy)
    2. Zastanowić się i ewentualnie przenieść rozpakowany w punkcie 3, folder z mapą w dowolne miejsce na dysku (po instalacji mapy folder z plikami instalacyjnymi musi pozostać w tej samej lokalizacji, jego przeniesienie może spowodować nie wyświetlanie mapy w programie Garmin BaseCamp)
    Po wykonaniu powyższych kroku otwieramy folder z plikami instalacyjnymi i odszukujemy plik o nazwie: install_EuropeC_v7.bat. Klikamy dwukrotnie na ten plik. Instalacji trwa kilka sekund. 


          

    5. Wybór mapy w programie Garmin BaseCamp:

    1. Podłączamy zegarek do komputera za pomocą oryginalnego kabla USB
    2. Uruchamiamy program Garmin BaseCamp. Po kilkunastu sekundach w lewej części programu BaseCamp pojawi się informacja o podłączonym zegarku. Klikamy na pozycję: Pamięć wewnętrzna: 

        3.  Wybieramy z górnej belki pozycję: Mapa, a następnie wskazujemy mapę: OSM Fenix. Dzięki             temu można przejrzeć szczegóły mapy, którą w następnym kroku zainstalujemy w zegarku.  

        4.  Klikamy ponownie w górnej części na pozycję Mapy i wybieramy z końca listy pozycję: Zainstaluj mapy w urządzeniu Fenix:


    6. Instalacja wybranego fragmentu mapy w zegarku Garmin Fenix, Garmin Fenix 2, Garmin Tactix:

    Zakończeniu punktu 5 automatycznie uruchomi program Garmin MapInstall. W pierwszym oknie wystarczy wskazać urządzenie w którym chcemy zainstalować mapę, a następnie klikamy: Kontynuuj.  


    W związku z tym, że Fenix/Fenix2 czy Tactix posiadają jedynie 20MB musimy skorzystać z częściowej instalacji mapy: 


    Wykonujemy następujące czynności:


    1. Wybieramy mapę OSM Fenix 
    2. Dostosowujemy skalę za pomocą suwaka
    3. Przesuwamy się za pomocą strzałek na obszar mapy który chcemy zainstalować  
    4. Zaznaczamy fragmenty mapy poprzez wskazanie kursorem myszy i zatwierdzenie lewym klawiszem (cofnięcie zaznaczonego obszaru wykonujemy przez kliknięcie prawym klawiszem myszki). Zielony pasek przedstawia graficznie dostępną  pamięć.
    5. Po ustaleniu regiony klikamy na Kontynuuj 



    W kolejnym oknie wybieramy Instaluj (instalacja potrwa nie dłużej niż 5 minut).


    Po pomyślnym transferze danych z programu Garmin MapInstall do zegarka otrzymamy stosowną informację. Klikamy Zakończ.


    7. Zmiana nazwy mapy w pamięci zegarka

    Ostatnią czynnością jaką musimy wykonać to zmiana nazwy mapy na: gmapsupp.img. W tym celu wykonujemy następujące kroki:
    1. Otwieramy: Mój komputer
    2. Otwieramy folder: Garmin Fenix
    3. Otwieramy folder: Garmin
    4. Odszukujemy plik z mapą, w naszym przykładzie jest to: OSM fenix Central Europe .img
    5. Klikamy na powyższym pliku prawym klawiszem myszki i wybieramy opcję: zmień nazwę 

          6. Nazwę pliku zmieniamy na: gmapsupp (nie wpisujemy rozszerzenia .img, system sam                         rozpozna rozszerzenie)



    Po tych czynnościach odłączamy odbiornik Garmin od komputera, włączamy go i cieszymy się z zainstalowanej mapy :)

    Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem zegarka turystycznego Garmin Fenix 2 lub poszukujesz do niego akcesoriów to zapraszamy do naszego sklepu. Bezpośredni link do urządzenia poniżej: