Jeżeli wybieracie się w dalszą podróż samochodem, warto poświęcić kilkanaście minut na odpowiednie przygotowanie trasy w nawigacji. Dlaczego o tym przypominamy ? Bazując na ponad 8-letnim doświadczeniu ( przez ten okres przez nasze salony firmowe Garmin24 w Poznaniu i Wrocławiu sprzedaliśmy naprawdę sporo nawigacji :) ), wiemy że wielu z użytkowników bezgranicznie ufa swoim nawigacjom, co czasami prowadzi do ... no właśnie do niepotrzebnego nadkładania kilometrów, a co za tym idzie większego zużycia paliwa i straty czasu.
Prawda jest tak, że pomimo tego że mapy w nawigacjach są coraz dokładniejsze to i tak za kalkulację tras odpowiada algorytm, a ten nie zawsze działa najkorzystniej dla naszego portfela :). I o ile przy krótkich odcinkach nie trzeba się bardzo skupiać nad kontrolą nawigacji (choć i tak to polecamy), tak przy dalszych podróżach (+-ponad 250 km) warto zaproponowaną przez nawigację trasę przeanalizować.
Poniżej kilka wskazówek, które warto wykonać przed rozpoczęciem podróży:
1. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy mamy w nawigacji zainstalowaną najświeższą wersję mapy. O tym jak to zrobić i w jaki sposób mapę zaktualizować pisaliśmy już wcześniej (Kliknij tutaj).
2. Pobieramy darmową bazę powiadomień o radarach i innych zagrożeniach (Kliknij tutaj).
3. Włączamy nawigację i sprawdzamy ustawienia trybu obliczania tras. W tym celu wykonujemy kroki zaprezentowane na poniższych zrzutach ekranowych:
Przy planowaniu dalszych tras najlepiej skorzystać z trybu: Krótszy czas ( w starszych nawigacjach określany jako: Najszybsza trasa) . W tym trybie nawigacja bierze pod uwagę główne drogi krajowe. Po wskazaniu trybu akceptujemy wybór klikając: Zapisz
Kolejny ważny krok to zdefiniowanie unikanych. W tym miejscu możemy zaznaczyć rodzaje dróg, którymi nie chcemy podróżować. Ważne: Zaznaczony kwadracik przy danej pozycji oznacza, że w kalkulacji trasy dana pozycja będzie pomijana. Jeżeli nie chcemy jechać drogami płatnymi należy zaznaczyć kwadracik przy pozycji: Opłaty. Kwadracik przy Autostradach zostawiamy pusty.
4. Po wykonaniu powyższych czynności możemy przejść do planowania podróży. W naszym przykładzie jedziemy z Poznania do Krakowa.
Pierwsza etap to wybór miejsca docelowego. Z ekranu głównego wybieramy Dokąd, a następnie:
- Adres - z tej opcji korzystamy gdy chcemy dojechać pod konkretny adres, np. Kraków ul. Zakopiańska 123.
- Miasta - dojazd do samego centrum bez podawania ulicy
Z listy wybieramy Kraków, Kraków, a następnie klikamy: Jedź!
Czekamy aż nawigacja przeliczy trasę 0-100%.
W tym momencie spora cześć użytkowników rozpoczyna Swoją podróż. Często jadąc przez własne miasto nie słuchają poleceń nawigacji. Nie stanowi to problemu gdy trasa którą zaproponowała nawigacja pokrywa się z zamysłem kierowcy. Jeżeli jednak tak nie jest to urządzenie będzie uparcie starało się naprowadzić nas na pierwotnie obraną trasę. W celu uniknięcia takiej sytuacji wystarczy wykonać następujące czynności:
- klikamy pasek w górnej części ekranu
- klikamy na 3 poziome paski w lewej części ekranu, dodatkowo w tym miejscu w oknie Suma można podejrzeć odległość oraz szacowany czas podróży
- w kolejnym ekranie klikamy na: Mapa
Na ekranie zostanie przedstawiona cała trasa. Za pomocą przycisków + i - można dostosować skalę mapy. Nawigacja zaproponowała trasę Poznań-Wrocław-Kraków. Jeżeli ta droga nam odpowiada to wracamy do ekranu mapy i jedziemy wg. wskazówek nawigacji.
Jeżeli jednak chcemy pojechać inną trasą to klikamy strzałkę w lewym dolnym rogu ekranu. Następnie dotykamy ekran w dowolnym miejscu i zmieniamy orientację mapy na widok 2D:
Wskazujemy punkt na mapie (drogę, miasto) przez który chcemy przejechać i klikamy Jedź.
W tym momencie nawigacja zada pytanie co chcesz zrobić? Wybieramy opcję: Dodaj do aktywnej trasy.
Na ekranie zostanie przedstawiona kolejność punktów. Kolejność zatwierdzamy kliknięciem w Gotowe:
Czekamy aż urządzenie przekalkuluje trasę i ponownie ją sprawdzamy poprzez:
W identyczny sposób można dodawać kolejne punkty do trasy.