Czy zastanawialiście się kiedyś jaką prędkość osiągacie zjeżdżając z góry na nartach lub desce snowboardowej albo ile kilometrów pokonujecie w ciągu dnia?
Garmin pomyślał o fanach białego szaleństwa i wyposażył swoje dwa topowe zegarki w tryb ski&snowboard, który daje odpowiedź na powyższe pytanie.
Wykorzystując jeden z nielicznych wolnych weekendów udaliśmy się do czeskich Rokietnic, gdzie mieliśmy okazję przetestować działanie trybu narciarskiego w zegarkach Garmin Fenix 2 oraz Garmin Forerunner 920XT. Poza tymi modelami w tryb narty/snowboard jest także wyposażony najnowszy model Garmin Fenix 3(w trakcie testu nie mieliśmy jeszcze tego modelu w ofercie).
Zasada działania w obu modelach jest identyczna. Czekając w kolejce do wyciągu (w naszym przypadku, w sobotni poranek kolejka ta wydawała się nie mieć końca), włączamy zegarek i wybieramy z ustawień tryb Skiboarding (w Fenix 2) lub Snowboard (w Forerunner 920XT). Następnie klikamy START. Od tego momentu nie musimy już nic więcej zmieniać w ustawieniach.
Czas pracy, przy włączonym gps, w obu zegarkach wynosi około 20 godzin. Oznacza to, że nawet najwytrwalsi narciarze, którzy zaznaczają pierwszy ślad na trasie i kończą dzień równo z wjazdem ratraków, będą mogli zarejestrować całą aktywność z danego dnia.
Garmin wyposażył swoje odbiorniki w wysokościomierz barometryczny. Bazując na zmieniającej się wysokości zegarki rejestrują poszczególne zjazdy. I tak, gdy:
stoimy w kolejce do wyciągu lub wjeżdżamy na górę (wzrost wysokości) zegarki nie zliczają dystansu
zjeżdżamy z góry (spadek wysokości) zegarki rejestrują dane zjazdu
Automatyczne rozpoznawanie zjazdów w zegarku Garmin Fenix 3
Na osobnych ekranach możemy przeglądać statystyki z pojedynczych zjazdów, a także podsumowanie całego dnia.
Poza tym możemy skorzystać z pozostałych parametrów dostępnych w zegarkach, takich jak, np: godzina wschodu i zachodu słońca, aktualna wysokość, spalone kalorie, tętno (do pomiaru tętna wymagany jest zewnętrzny pas tętna, zapinany na klatce piersiowej) itd.
Garmin Fenix 2
Garmin Forerunner 920XT
W modelu Fenix 3 można dodatkowo włączyć Prędkość 3D oraz Dystans 3D. Te dwa parametry biorą pod uwagę zmianę wysokości w trakcie zjazdu przez co precyzyjniej obliczana jest wartość prędkości i dystansu z poszczególnych zjazdów.
Prędkość i Dystnas 3D w zegarku Garmin Fenix 3
Ciekawostkę w modelu Garmin Fenix 3 stanowi możliwość odwrócenia kolorów tła. Standardowo zegarek ma jasne tło z ciemnymi napisami, ale w ustawieniach aplikacji narty/snowboard można zmienić kolor tła na czarny. Czarne tło z jasnym napisem jest zdecydowanie łatwiejsze do odczytania, zwłaszcza na tle śniegu:
Po zakończeniu dnia, aktywność przesyłamy do platformy Garmin Connect, gdzie możemy przeanalizować poszczególne zjazdy. Zobacz przykładową aktywność: kliknij tutaj.
Jeżeli jesteś zainteresowany którymś z zegarków to zapraszamy na zakupy do naszego sklepu.
Poniżej bezpośrednie linki do produktów, które obsługują tryb narciarski:
Trening z czujnikiem mocy wzbudza coraz to większe zainteresowanie wśród rowerzystów. Do niedawna parametr treningu jakim jest moc, był zarezerwowany głównie dla profesjonalnych kolarzy. Rowerzystów - amatorów zniechęcały spore koszta oraz skomplikowany montaż czujników, który często wiązał się z wizytą w punkcie serwisowym, a co za tym idzie z dodatkowymi opłatami.
Garmin słynący z intuicyjności i prostoty obsługi swoich urządzeń postanowił wyjść na przeciw oczekiwaniom rynku i stworzył swój własny czujnik mocy: Garmin VECTOR. Producent deklaruje bardzo łatwy montaż, precyzyjny pomiar oraz przystępną cenę. W tym momencie warto wspomnieć, że Garmin posiada profesjonalną grupę kolarską, a co za tym idzie Garmin Vector ma wysoko postawioną poprzeczkę.
Postanowiliśmy sprawdzić w praktyce działanie czujnika mocy Garmin Vector. Zapraszamy do lektury .
Film promujący czujnik mocy Garmin Vector:
Zanim przejdziemy do instalacji czujnika, kilka słów o zasadzie działania. Czujnik mocy został ukryty w wałku pedału, co oznacza że moc jest mierzona dokładnie w miejscu przyłożenia siły. Poniżej opis ze strony producenta:
"Działanie urządzenia Vector opiera się na pomiarze wychylenia wałka pedału podczas pedałowania. Dzięki porównaniu zmierzonego wychylenia z ustawieniem fabrycznym uzyskanym podczas kalibracji urządzenie Vector może określić, z jaką siłą naciskany jest pedał. Miernik Vector mierzy siłę przykładaną do pedału kilkaset razy w ciągu każdej sekundy. Natomiast wbudowane akcelerometry mierzą rytm pedałowania. Czujnik mocy i jego elektronika są trwale zamknięte w szczelnym wałku pedału."
Warianty czujnika mocy.
Czujnik mocy Garmin Vector występuje w dwóch wersjach:
Garmin Vector - pomiar mocy na obu pedałach, a co za tym idzie analiza prawej i lewej nogi
Garmin Vector S - pomiar mocy tylko na lewym pedale, wynik dla lewej i prawej nogi zostaje uśredniony, w przyszłości można rozbudować czujnik do pełnej wersji
Wyżej wymienione wersje, w zależności od parametrów korby jakie posiadamy w rowerze są dostępne w dwóch wielkościach:
Standardowej (grubość korby: 12-15 mm, szerokość korby: 44 mm)
Dużej (grubość korby: 15-18 mm, szerokość korby: 44 mm)
Poniżej prezentujemy tabelę kompatybilnych (przetestowanych przez firmę Garmin) korb:
Zawartość opakowania.
Obie wersje czujników (Vector i Vector S) zostały fabrycznie zapakowane w solidny karton, wypełniony mocną pianką. Każdy element ma swoje odrębne miejsce. Garmin zaleca zachować opakowanie, które stanowi idealne zabezpieczenie czujników w trakcie transportu.
W skład czujnik mocy Garmin Vector wchodzą następujące elementy:
Dwa pedały z czujnikami mocy:
Dane techniczne pedałów:
waga: 152g (sztuka)
korpus z lekkich kompozytów
płytka trudnościeralna ze stali nierdzewnej
wytwarzany z użyciem frezarek CNC
utwardzany trzpień obrotowy ze stali nierdzewnej
tuleja z aluminium LSL i uszczelnienie kartidża łożyska
regulowane napięcie
zgodność z pedałami LOOK Keo
kompatybilne z blokami SPD-SL
Dwa czujniki na pedały ANT+
Dane techniczne czujników:
waga: 23g (sztuka)
ANT+ umożliwia bezprzewodowe przesyłanie parametrów z pedałów do zgodnych urządzeń (np. Garmin Edge, Garmin Forerunner)
bateria pastylkowa CR2032 - wymienna przez użytkownika
działa przez co najmniej 175 godzin aktywnej jazdy na rowerze
Dwa bloki do pedałów wraz z elementami montażowymi
Dane techniczne bloków:
waga: 38g (jeden blok wraz z elementami montażowymi)
wytrzymałe, termoplastyczne podkładki z antypoślizgową gumową powierzchnią
gumowy przycisk redukuje luz między podeszwą i blokiem pedału
6 stopni luzu (dostępna także wersja z zerowym luzem)
zgodność z pedałami LOOK Keo
Przykładowe zdjęcie bloku zamocowanego do szosowych butów Shimano:
Pamięć USB ANT Stick
Komplet podkładek redukcyjnych
Skrócony podręcznik użytkownika - pełną wersję instrukcji można pobrać ze strony producenta. Bezpośredni link do instrukcji w pdf znajdziecie tutaj
Łączna waga jednego pedału wraz z blokiem i czujnikiem na pedał wynosi: 213g
W skład czujnika mocy Garmin Vector S wchodzą następujące elementy:
Dwa pedały (lewy z miernikiem mocy, prawy bez czujnika mocy)
Jeden czujnik na pedał ANT+
Dwa bloki do pedałów wraz z elementami montażowymi
Komplet podkładek redukcyjnych
Pamięć USB ANT Stick
Skrócony podręcznik użytkownika
Czujnik mocy Garmin Vector S można rozbudować do pełnej wersji poprzez zakup prawego pedału z wbudowanym czujnikiem mocy i czujnikiem ANT+ na pedał:
Aktualizacja czujnika mocy Garmin Vector.
Przed rozpoczęciem instalacji czujnika mocy warto sprawdzić czy zakupione pedały posiadają najświeższą wersję oprogramowania. Aktualizację można przeprowadzić także po zainstalowaniu czujników.
Instalujemy w/w program na dysku komputera. Wsuwamy do dowolnego złącza USB pamięć USB ANT Stick i uruchamiamy Garmin Vector Updater.
Zakładamy czujnik na pedał lub na oba pedały (w zależności od rodzaju Vectora)
Wykonujemy kilka obrotów pedałami w celu obudzenia czujników.
System powinien automatycznie znaleźć czujnik, skomunikować się z komputerem i zainstalować nowe oprogramowanie.
W ostatnim ekranie możemy wprowadzić długość korby. Posiadacze zgodnych urządzeń firmy Garmin (np. seria Edge lub Forerunner) mogą zmienić długość korby z poziomy ustawień urządzenia.
Instalacja czujników Garmin Vector.
Instalacja pedałów Garmin Vector jest bardzo prosta i zajmuje dosłownie kilka minut. W pierwszej kolejności demontujemy stare pedały. Następnie przygotowujemy pedał Garmin Vector. Na gwintowaną tulejkę [1] nakładamy czujnik ANT [2]. Zakładamy podkładkę [3]. Wkręcamy ręcznie pedał do korby. W momencie montażu prawego pedału należy sprawdzić czy czujnik nie koliduje z łańcuchem. Dokręcamy pedał kluczem dynamometrycznym. Garmin zaleca użycie momentu obrotowego od 34 do 40 Nm. Po dokręceniu pedału, podłączamy przewód [5].
Zobacz jak szybko można zamontować pedały Garmin Vector:
Po wykonaniu powyższych czynności montażowych można prawie rozpocząć trening z czujnikiem mocy. Prawie, bo przed pierwszą jazdą należy połączyć i skalibrować czujnik ze zgodnym urządzeniem firmy Garmin.
Już wkrótce ciąg dalszy naszego opisu:
Parowanie czujnika mocy Garmin Vector z licznikiem rowerowym Garmin Edge 1000.
Kalibracja czujnika mocy:
wprowadzenie długości korby
ustawienie kąta montażu
kalibracja statycznego punktu zerwoego
Analiza treningu w Garmin Connect.
Dostępne parametry.
Kompatybilne urządzenia Garmin.
Analiza treningu w Garmin Connect.
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem czujnika mocy Garmin Vector skontaktuj się z nami. Tel. 502 331 341