sobota, 28 lutego 2015

Tryb ski/snowboard w zegarku Garmin Fenix 2, Fenix 3 i Forerunner 920XT.

Czy zastanawialiście się kiedyś jaką prędkość osiągacie zjeżdżając z góry na nartach lub desce snowboardowej albo ile kilometrów pokonujecie w ciągu dnia? 

Garmin pomyślał o fanach białego szaleństwa i wyposażył swoje dwa topowe zegarki w tryb ski&snowboard, który daje odpowiedź na powyższe pytanie. 


Wykorzystując jeden z nielicznych wolnych weekendów udaliśmy się do czeskich Rokietnic, gdzie mieliśmy okazję przetestować działanie trybu narciarskiego w zegarkach Garmin Fenix 2 oraz Garmin Forerunner 920XT. Poza tymi modelami w tryb narty/snowboard jest także wyposażony najnowszy model Garmin Fenix 3 (w trakcie testu nie mieliśmy jeszcze tego modelu w ofercie).Zasada działania w obu modelach jest identyczna. Czekając w kolejce do wyciągu (w naszym przypadku, w sobotni poranek kolejka ta wydawała się nie mieć końca), włączamy zegarek i wybieramy z ustawień tryb Skiboarding (w Fenix 2) lub Snowboard (w Forerunner 920XT). Następnie klikamy START. Od tego momentu nie musimy już nic więcej zmieniać w ustawieniach. 

Czas pracy, przy włączonym gps, w obu zegarkach wynosi około 20 godzin. Oznacza to, że nawet najwytrwalsi narciarze, którzy zaznaczają pierwszy ślad na trasie i kończą dzień równo z wjazdem ratraków, będą mogli zarejestrować całą aktywność z danego dnia.      


Garmin wyposażył swoje odbiorniki w wysokościomierz barometryczny. Bazując na zmieniającej się wysokości zegarki rejestrują poszczególne zjazdy. I tak, gdy:
 • stoimy w kolejce do wyciągu lub wjeżdżamy na górę (wzrost wysokości) zegarki nie zliczają dystansu 
 • zjeżdżamy z góry (spadek wysokości) zegarki rejestrują dane zjazdu   
Automatyczne rozpoznawanie zjazdów w zegarku Garmin Fenix 3
Na osobnych ekranach możemy przeglądać statystyki z pojedynczych zjazdów, a także podsumowanie całego dnia. 

Garmin Fenix 2 /3 oraz Garmin Forerunner 920XT rejestrują następujące parametry:
 • czas zjazdu
 • dystans
 • różnicę wysokości
 • maksymalną prędkość
 • średnią prędkość
Poza tym możemy skorzystać z pozostałych parametrów dostępnych w zegarkach, takich jak, np: godzina wschodu i zachodu słońca, aktualna wysokość, spalone kalorie, tętno (do pomiaru tętna wymagany jest zewnętrzny pas tętna, zapinany na klatce piersiowej) itd.   

Garmin Fenix 2
Garmin Forerunner 920XT
W modelu  Fenix 3 można dodatkowo włączyć Prędkość 3D oraz Dystans 3D. Te dwa parametry biorą pod uwagę zmianę wysokości w trakcie zjazdu przez co precyzyjniej obliczana jest wartość prędkości i dystansu z poszczególnych zjazdów.

Prędkość i Dystnas 3D w zegarku Garmin Fenix 3
Ciekawostkę w modelu Garmin Fenix 3 stanowi możliwość odwrócenia kolorów tła. Standardowo zegarek ma jasne tło z ciemnymi napisami, ale w ustawieniach aplikacji narty/snowboard można zmienić kolor tła na czarny. Czarne tło z jasnym napisem jest zdecydowanie łatwiejsze do odczytania, zwłaszcza na tle śniegu:     
Po zakończeniu dnia, aktywność przesyłamy do platformy Garmin Connect, gdzie możemy przeanalizować poszczególne zjazdy. Zobacz przykładową aktywność: kliknij tutaj.


Jeżeli jesteś zainteresowany którymś z zegarków to zapraszamy na zakupy do naszego sklepu. 
Poniżej bezpośrednie linki do produktów, które obsługują tryb narciarski: 

3 komentarze:

 1. Uwielbiam model Garmin Forerunner 920XT. Bardzo interesujący materiał i faktycznie, przecież zegarek z GPS, nie tylko nadaje się do śledzenia biegania, czy jazdy na rowerze, ale ski czy snowboard, też ;) Dzięki! .

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy nowy zegarek Garmin Forerunner 735XT też posiada taką funkcję?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja to chyba wole nie wiedzieć, jaką prędkość osiągam zjeżdżając ze stoku. Nie jestem szybsza niż przeciętny narciarz, ale i tak wydaje mi się, że jest to prędkość zbyt duża, po prostu niebezpieczna... ale za to jaka adrenalina :D

  OdpowiedzUsuń