czwartek, 31 października 2013

Edycja pól danych w zegarku Garmin Forerunner 910 XT

Niewątpliwą zaletą zegarka Garmin Forerunnr 910XT jest możliwość edycji parametrów wyświetlanych na ekranie w trakcie trwania treningu. Dla każdej z dyscyplin (Bieg, Rower, Pływanie, Inny) użytkownik może zdefiniować osobne pola danych. 

Na poniższych zdjęciach przedstawiamy w jaki sposób ustawia się pola danych w zegarku Garmin Forerunner 910 XT (ta sama procedura dotyczy zegarka Garmin Forerunner 310XT).

1. Przytrzymujemy klawisz Mode i wskazujemy dyscyplinę dla której chcemy edytować pola danych:    


2. Wybieramy Ustawienia:


3. Wybieramy pierwszą pozycję z listy, czyli: Ustawienia biegu:


4. Wybieramy Pola danych:


5. Na ekranie zegarka pojawią się 4 pozycje nazwane jako Bieg 1, Bieg 2, Bieg 3 i Bieg 4. Wskazujemy na liście pozycję Bieg 1: 


6. Zegarek poinformuje nas o możliwości wyboru ilości pól danych:


7. Za pomocą strzałek wybieramy ilość pól. Warto pamiętać o tym, że do dyspozycji mamy aż 4 strony treningu (Bieg 1, Bieg 2 ....), dlatego jeżeli zależy nam na dużych cyfrach warto podzielić ekran na np. 2 pola , a kolejne parametry przerzucić na drugą stronę
        

8. Za pomocą strzałek wskazujemy pole, które chcemy edytować i klikamy Enter:


9. Wybieramy z listy parametr, który chcemy ustawić w danym polu i zatwierdzamy decyzję Enterem:


10. Wskazujemy kolejne pole i wybieramy kolejny parametr treningu.


Po ustaleniu parametrów pierwszej strony (Bieg 1) klikamy przycisk Mode i wracamy do listy dostępnych stron (pkt 5). Wybieramy Bieg 2 i wykonujemy identyczne czynności jak przy ustawianiu strony pierwszej. Jeżeli chcemy wyłączyć daną stronę to w ilości pól wybieramy OFF.  

Przechodzenie między stronami w trakcie treningu może odbywać się na dwa sposoby:
  • ręcznie za pomocą strzałek 
  • automatycznie (do wyboru wolne, średnie lub szybkie przewijanie stron)  
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem zegarka treningowego Garmin Forerunner 910XT  kliknij tutaj

środa, 30 października 2013

Automatyczny Multisport w zegarku Garmin Forerunner 310XT/910 XT i Garmin Fenix 2

Przy okazji expo związanego z zawodami triathlonowymi w Sierakowie i Poznaniu na których mieliśmy okazję w tym roku prezentować zegarki treningowe firmy Garmin, wielokrotnie byliśmy pytani o to jak działa funkcja automatycznego multisportu w zegarkach Garmin Forerunner 310 XT,  Garmin Forerunner 910XT oraz Garmin Fenix 2. 


Oba wyżej wymienione zegarki charakteryzują się długim czasem pracy na baterii (przy włączonym gps nawet do 20 godzin) oraz wodoszczelnością (do 50 metrów) co sprawia, że są chętnie wybierane przez triathlonistów. 



Dodatkowe udogodnienie stanowi możliwość szybkiej zmiany aktywności. Wystarczy przytrzymać klawisz mode i wybrać z listy dyscyplinę, którą w danej chwili potrzebujemy. Dla każdego sportu istnieje możliwość ustawienia osobnych parametrów treningowych. W praktyce wygląda to następująco:

Rozpoczynając jazdę na rowerze, przytrzymujemy Mode, następnie wybieramy z listy Rower, akceptujemy wybór klawiszem Enter, klikamy Start i rozpoczynamy trening. Na zakończenie klikamy Stop i przez przytrzymanie przycisku LAP przenosimy aktywność do historii. 

Kolejnego dnia planujemy trening związany z bieganiem. Włączamy zegarek i wykonujemy czynności opisane powyżej z tą różnicą, że z listy dostępnych sportów wybieramy opcję Bieg.

Po przesłaniu danych z zegarka do komputera (Garmin Conect, Training Center, Endomondo itp) poszczególne treningi zostaną sklasyfikowane wg. sportów.  


W trakcie zawodów triathlonowych, gdzie liczą się każde sekundy, a narastające zmęczenie zdecydowanie nie sprzyja przeklikiwaniu zegarka, warto skorzystać z funkcji automatycznego multisportu. Funkcja ta umożliwia zarejestrowanie całych zawodów, z podziałem na poszczególne etapy (w tym zliczenie czasu przejść między zmianą dyscypliny), gdzie zmiana dyscypliny ogranicza się do klikania na jeden przycisk.

Na poniższych zdjęciach pokazujemy jak uruchomić funkcję automatycznego multisportu. W prezentacji wykorzystujemy zegarek Garmin Forerunner 910XT. Identyczna procedura dotyczy modelu FR 310XT.

1. Z menu głównego zegarka wybieramy: Treningi     


2. Odnajdujemy na liście funkcję: Automatyczny Multisport


3. Jeżeli zależy nam na zarejestrowaniu czasu, który straciliśmy w strefie zmian zaznaczamy kwadracik Wlicz przejście. Klikamy enter na pozycji  Włącz Multisport.


4. W tym momencie na ekranie pojawi się informacja obrazkowa o wybranej dyscyplinie, dystans wieloetapowy (łączny dystans zliczany od rozpoczęcia zawodów) oraz czas wieloetapowy (łączny czas liczony od rozpoczęcia zawodów).      


5. W momencie rozpoczęcia zawodów klikamy klawisz Start. Na ekranie pojawi się komunikat Zacznij pływanie. 


6. W momencie wyjścia z wody wystarczy kliknąć klawisz Lap. Na ekranie pojawi się komunikat Przejście 1


7. Po wyjściu ze strefy zmian, ponownie klikamy na Lap. Na ekranie pojawi się komunikat Zacznij jazdę na rowerze  


8. Kończąc jazdę na rowerze klikamy na Lap. Na ekranie pojawi się komunikat Przejście 2, a zegarek zarejestruje czas jaki spędziliśmy w tej strefie.


9. Ponowne wybranie przycisku Lap wywoła komunikat Zacznij bieg


10. Wbiegając na metę po raz ostatni klikamy Lap. Zegarek komunikatem dźwiękowym oraz informacją  wyświetlaną na ekranie: Koniec aktywności Multisport poinformuje triathlonistę o zakończeniu zawodów.   


Po zapisaniu aktywności do historii i przesłaniu danych do komputera użytkownik uzyska możliwość analizy całych zawodów z podziałem na dyscypliny oraz przejścia. 

Sprawdź opis zegarka Garmin Forerunner 910 XT: kliknij tutaj 
Sprawdź opis zegarka Garmin Forerunner 310 XT: kliknij tutaj

środa, 23 października 2013

Krokomierz Garmin Footpod SDM4 + Forerunner 910 XT

Dzisiejszy post stanowi odpowiedź na często zadawane przez biegaczy pytanie związane z funkcjonalnością krokomierza Garmin Footpod SDM4. 


Krokomierz, jak sama nazwa wskazuje służy do zliczania kroków. Dodatkowo trenując na bieżni, gdzie najczęściej zasięg gps jest ograniczony, footpod dostarczy informacji o prędkości biegu oraz pokonanym dystansie.  

Ale jak wygląda kwestia działania krokomierza w trakcie biegu na otwartej przestrzeni? Czy w tej sytuacji zegarek będzie zliczał dystans i prędkość na podstawie sygnału gps czy z footpoda?   

Odpowiedź na powyższe pytanie uzyskujemy w trakcie parowania czujnika z zegarkiem. W celu połączenia obu urządzeń, wystarczy wejść w ustawienia zegarka i odpowiedzieć "TAK"  na pytanie: Czy jest czujnik na nogę? Garmin Forerunner 910XT automatycznie wykryje nowy czujnik:  


Kolejny ważny krok to wskazanie źródła prędkości. Do wyboru mamy GPS lub Czujnik na nogę. W przypadku opcji GPS, wszystkie parametry związane z przemieszczaniem się będą zapisywane na podstawie sygnału satelitarnego. Z kolei footpod pokaże liczbę kroków, ale o tym dokładniej napiszemy w dalszej części. 


Dla prawidłowych wskazań krokomierz musi zostać skalibrowany na podstawie zdefiniowanego dystansu. W naszym przykładzie dokonujemy kalibracji na odcinku 1000 metrów. 



Wskazany kilometr można pokonać na podstawie danych z GPS lub na znanym dystansie. W trakcie kalibracji staramy się stawiać równe kroki. 




Po zakończonej kalibracji, przechodzimy do ustawień parametrów, które będą wyświetlane w trakcie biegu. Z listy można wybrać m.in:
  • kroki - łączna ilość kroków z całego dystansu
  • kroki - okrążenia - ilość kroków wykonanych w aktualnym okrążeniu
  • kroki - ost. okrążenia  - ilość kroków wykonanych w ostatnim okrążeniu



 

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem krokomierza Garmin Footpod SDM 4:
  >kliknij tutaj<

piątek, 18 października 2013

Garmin HUD - nawigacja nowej generacji ?

Garmin HUD, czyli Head-Up Display to kolejna nowść w ofercie  Garmina na 2013 rok. Prznośny wyświetlacz HUD został stworzony z myślą o użytkownkach smartfonów. Zasada działania urządzenia jest bardzo prosta: 

"Wystarczy założyć przezroczystą folię na przednią szybę (lub użyć dołączonego obiektywu reflektora), umieścić wyświetlacz HUD na desce rozdzielczej pojazdu i sparować go bezprzewodowo ze zgodnym telefonem iPhone, Android™ lub Windows® Phone 8 z obsługą technologii Bluetooth®. Wybrać cel podróży, korzystając z aplikacji Garmin StreetPilot lub NAVIGON (może się okazać konieczny zakup), a wyświetlacz HUD dostarczy szczegółowe wskazówki nawigacyjne, dzięki którym dojedziesz na miejsce. Zintegrowany port USB w kablu zasilającym z gniazda zapalniczki sprawia, że ładowanie telefonu podczas jazdy jest jeszcze prostsze."    

   


Sprawdziliśmy działanie wyświetlacza Garmin HUD w połączeniu z telefonem Samsung Galaxy S3. Oba urządzenia w kilka sekund zostały powiązane za pomocą technologii bluetooth.

Po ustaleniu celu podróży w aplikacji Navigon, HUD automatycznie zaczyna wyświetlać wskazówki dojazdu. HUD nie posiada głośnika, a informacje o kolejnych manewrach są prezentowane wizualnie za pomocą cyfr, które oznaczają odległość do skrętu (prawa górna część ekranu) oraz strzałek (lewa strona).
   



Poniższy obrazek pokazuje wszystkie możliwości wyświetlacza Garmin HUD: 



Więcej informacji o wyświetlaczu Garmin HUD znajdziecie na naszej stronie: kliknij tutaj.