wtorek, 5 listopada 2013

Importowanie pliku gpx do urządzeń treningowych Garmin

Na wstępie krótkie wyjaśnienie czym jest wymieniony w tytule niniejszego postu "plik gpx":

GPX (the GPS eXchange Format), czyli format zapisu danych (np. trasy, punkty, ślady itp.) wykorzystywany przez odbiorniki gps. Dane zapisane w tym formacie można przesyłać między kompatybilnymi odbiornikami, programami czy aplikacjami on-line.

Więcej informacji na temat plików gpx można znaleźć na stronie: http://www.topografix.com/gpx.asp.

Instrukcja dotyczy następujących urządzeń z działu fitness:

- Garmin Forerunner 405/405CX
- Garmin Forerunner 410
- Garmin Forerunner 305
- Garmin Forerunner 310XT
- Garmin Forerunner 610
- Garmin Forerunner 910XT
- Garmin Edge 500/510
- Garmin Edge 800/810
- Garmin Edge Touring
- Garmin Edge 1000

Wyżej wymienione produkty obsługuję funkcję Kursów (współzawodnictwo z poprzednimi ćwiczeniami) oraz Virtualnego Partnera (trening z cyfrowym przeciwnikiem) co oznacza, że po zaimportowaniu do odbiornika pliku gpx z odpowiednimi danymi, uzyskamy możliwość nawigowania po wgranej trasie oraz konkurowania z parametrami osiągniętymi przez użytkownika, który dany plik gpx stworzył.

W praktyce wygląda to następująco:

1. Skąd pobrać plik gpx?

- Plik gpx można pobrać bezpośrednio z urządzenia znajomego, który przebiegł lub przejechał na rowerze konkretną trasę. Aby odebrać plik gpx z odbiornika wystarczy zalogować się do portalu: Garmin Connect, podłączyć nawigację do komputera, a następnie w prawym, górnym rogu ekranu kliknąć  Prześlij i wybrać opcję Prześlij zaznaczone aktywności :
- Pliki w formacie gpx można także pobierać z portali społecznościowych, takich jak np.: traseo.pl, bikebrother.pl itp. 

W tym przypadku najczęściej aby móc pobierać dane, należy się zarejestrować. Dla przykładu pobieranie gpx w portalu traseo.pl wygląda następująco:

- Zakładamy konto i logujemy się do portalu 
- Odnajdujemy trasę, którą chcemy pobrać i wysłać do swojego Garmina:2. Jak wysłać plik gpx do odbiornika Garmin?

- W celu wysłania pobranego wcześniej pliku gpx wystarczy zalogować się do swojego konta na Garmin Connect

- Po zalogowaniu klikamy Prześlij, a następnie wybieramy opcję Przesyłanie ręczne:

- W kolejnym kroku należy odnaleźć i wskazać na dysku komputera plik gpx, który chcemy wysłać do urządzenia, zaznaczyć go i kliknąć Otwórz:


- Po wskazaniu pliku do przesłania, wybieramy Prześlij aktywność z pliku:


- Po przesłaniu pliku wybieramy Pokaż szczegóły:


- W kolejnym ekranie możemy przejrzeć szczegóły pobranej trasy (m.in. dystans, podgląd na mapie, profil wysokści itp.). Klikamy Zapisz jako kurs:


- W tym miejscu możemy m.in zmienić nazwę kursu oraz jego parametry. Po edycji klikamy Zapisz:


- Klikamy na Wyślij do urządzenia (w tym momencie nawigacja musi być połączona z komputerem):


- Na liście powinno pojawić się podłączone do komputera urządzenie. Wybieramy Wyślij kurs:


- Gdy na ekranie komputera pojawi się informacja: Kurs został pomyślnie wysłany do urządzenia, odłączamy nawigację od komputera i uruchamiamy ją

- Po włączeniu nawigacji wystarczy uruchomić funkcję Kursy. Z listy wybrać kurs, który wysłaliśmy z Garmin Connect i rozpocząć nawigację:


    

25 komentarzy:

 1. Zajebiście cenna informacja! Wiedziałem że coś takiego mój sprzet ma, ale za cholere nie wiedzialem jak to dziala!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja mam pytanie takie-wiem jak zaimportować kurs - ale jak zaimportować tzw. trasę? mam na myśli urządzenie forrunner 305
   nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi
   z góry dzięki

   Usuń
 2. Dobry poradnik. Na początku zaciąłem się, bo zapomniałem o zapisaniu jako kurs, ale dalej poszło bez problemu.
  Dzięki za wpis!

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  Ja mam kurcze problem z wysłaniem pliku *.gpx do Gramin Connect. Robie wszystko jak tutaj wyczytałem, ale za każdym razem gdy wybieram plik i klikam PRZESLIJ AKTYWNOSC Z PLIKU, wywala mi błąd WYSTĄPIŁ BŁĄD PODCZAS PRZESYŁANIA. SPRÓBUJ PONOWNIE. Próbuje z różnymi plikami, nawet z TCX i FIT, ale zawsze jest to samo. Czy ktoś może mi doradzić co jest nie tak ? Czy może trasa którą chcę wysłać do garmin connect powinna być jakoś otagowana ? Jeżeli ktoś wie to bardzo proszę o jakąś wskazówkę i z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam! Za nic nie chciało mi wczytać kursu ściągniętego ze strony zawodów do 310tki, przeczytałem komentarz Władka, zmieniłem prędkość i poszło w pińc sekund! To działa. Dzięki Władek! :) Pozdro

   Usuń
 4. Niestety nie jesteś sam z tym problemem. Przez ponad rok jak posiadam Garmina Etrexa20, nie było problemów z przesyłem danych. Ostatni raz pomyślny miał miejsce 6 kwietnia 2014. Dzisiaj próbuję na różne sposoby i lipa, nawet stare pliki z archiwum nie można przesłać, które zresztą już kiedyś przesłałem i są dobre. Coś musieli popieprzyć z aktualizacją i miejmy nadzieję, że szybko naprawią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Ja tez zmagam się z podobnym problemem. A gdyby ślad umieścić na karcie pamięci w odbiorniku. Czy urządzenie rozpozna takowy ślad ? Jeśli ktoś znajdzie rozwiązanie problemu z przesyłaniem danych do Garmin Connect, to prosimy o podpowiedzi.

   Usuń
 5. Ja dodają kilka punktów pośrednich na trasie kursu i to pomaga - umożliwia późniejsze przesłanie do urządzenia bez błędów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdziłem ten sposób z nowym Edge 1000 i faktycznie jest to jakieś rozwiązanie. Kurs poprawnie zostaje wysłany i wyświetla się w Edge. Dziękuję za pomysł. W wolnej chwili dopiszę go do posta w celu ułatwienia życia kolejnym użytkownikom, którzy np. nie czytają komentarzy :). Pozdrawiam

   Usuń
 6. jest 10 czerwca 2014 a problem nadal ten sam .... próbowałem z trasą stworzoną w Endomondo i niestety " Wystąpił błąd podczas przesyłania. Spróbuj ponownie."

  smutne to....

  pozdrawiam
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 7. Już 15 czerwca a problem nadal z przesyłaniem plików występuje. Exportuje GPX-a z Locusa, dawniej nie było problemów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasem jak twórca pliku GPX zastosuje polskie znaki to moja 810 nie przyjmuje takiego pliku. Wtedy odpalam go w BaseCampie i usuwam polskie znaki z nazwy i podpisu. Samo usunięcie polszczyzny z nazwy wyświetlanej nie wystarczy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki, miałem ten sam problem wyskakiwał mi błąd, zwykłe przeniesienie pliku do odpowiedniej lokalizacji pomogło. WIELKIE DZIĘKI!

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki Kaśka!

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam 920 xt. Stosuję tcx converter, który ma genialną funkcję 'garmin communication upload. W moim przypadku kilkukrotnie już skutecznie uloadował mi trasy podczas gdy comm.center podawało undefined error.
  Generalnie koszmar. Mam wrażenie, że to chyba celowe działanie firmy. Szkoda, bo zegarek genialny,
  Pozdrawiam
  Bartek

  OdpowiedzUsuń
 12. Od pół roku próbowałem i nic u mnie nie działało- przerysowywałem gotowe trasy w garminie (przy okazji niejednokrotnie trasa "ustawiła się" inaczej. Dopiero ten post pokazał jak to należy zrobić.
  Drobna uwaga- po wgraniu 130km kursu mój garmin 510 potrzebuje około 2-3 minut na uruchomienie. Normalnie jest gotowy(z ustaleniem GPS) po około 20-30sek.

  OdpowiedzUsuń
 13. Niestety raz mi się tak udało zrobić, niestety kolejnym razem już nie dało się zrobić. Teraz za każdym razem w programie Garmin Express wyświetla się na czerwonym tle informacja ''Wystąpił błąd podczas synchronizacji z serwisem Garmin Connect'', dodam iż odinstalowałem sterowniki oraz program i zainstalowałem na nowo i nadal to samo. Próbowałem też na innym komputerze i również ten sam problem występuje. Jestem użytkownikiem 910xt, treningi z zegarka normalnie się zgrywają, lecz w drugą stronę (kursy) już nie. Proszę o pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy na pewno można to zrobić w Edge 510? bo zastanawiam się nad zakupem właśnie tego moedlu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzień dobry,
  odpowiedź na Pana pytanie znajduje się poniżej.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzień dobry,
  właśnie tak radzimy w naszej odpowiedzi powyżej. Zamiana w BaseCampie trasy w ślad rozwiązuje większość problemów.

  Pozdrawiam,
  Kornel

  OdpowiedzUsuń
 17. Szanowni,

  dlaczego do fenix 3 nie można zaimportować plików gpx - nawet ręcznie? Po prostu on ich nie widzi po odłączeniu zegarka.
  Czy istnieje jakiś rozwiązanie? Wersja oprogramowania mam 3.00 i twierdzi że aktualna. Przecież to koszmar żeby nie można było tego zrobić!
  Pozdrawiam
  Damian

  OdpowiedzUsuń
 18. "Wystąpił błąd podczas synchronizacji z Garmin Connect" - to komunikat przy kliknięciu "wyślij do urządzenia"
  Przy ręcznym dzieje się jak powyżej opisałem.
  Damian

  OdpowiedzUsuń
 19. Nawet jak chcę wgrać swój własny trening wyskakuje błąd jak wyżej! Jaką wersję oprogramowania powinieniem mieć? Posiadam 3.00 i podaj że aktualna!
  Zegarek fenix 3 HR.

  OdpowiedzUsuń
 20. witam
  poproszę o pomoc.
  Mam dwa zegarki 310XT oraz 15.
  Dostałem też plik gpx z trasą.
  Chcę wgrać plik (kurs) do 310XT, poprzez "GarminConnect", ale to co ja widzę na ekranie znacznie się różni od tych obrazków na górze strony i nie mogę znaleźć zakładek umożliwiających przesyłanie. Co zrobiłem to stworzyłem swój własny kurs i przesłałem go na zegarek. Nie ma nigdzie zakładki umożliwiającej zgranie pliku z dysku.
  Zainstalowałem później BaseCamp'a, wgrałem plik gpx, ale ten program nie widzi 310XT (widzie 15 - dlatego na wstępie pisałem o 15)
  poproszę o pomoc
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ODPOWIADAM SAM NA SWOJE PYTANIE
   BaseCamp nie współpracuje z 310 i 910. Do tego plik gpx jest "niepoprawny" (ten mój, sprawdzony przez Garmina) i nie można go było wgrać do zegarka

   Usuń