wtorek, 11 października 2016

Jak wgrać kurs/trasę do zegarka lub licznika Garmin?

Dzisiejszy poradnik stanowi odpowiedź na jedno z najczęściej powtarzających się zapytań o to w jaki sposób zainstalować w zegarku lub liczniku firmy Garmin wcześniej przygotowaną na komputerze trasę. 

Podobny wpis zamieszczaliśmy już na naszym blogu (Importowanie pliku gpx do urządzeń treningowych Garmin), ale naszym zdaniem poniższa procedura jest zdecydowanie przyjaźniejsza dla użytkowników :)Do przesłania pliku potrzebne będą następujące elementy:

 • Plik z trasą w formacie .GPX 
 • Zgodne urządzenie treningowe Garmin (Zegarki z serii Forerunner, Fenix, Tactix, Quatix, Epix lub liczniki z serii Garmin Edge z funkcją obsługi kursów)  
 • Komputer, tablet lub laptop ze złączem USB
 • Zgodny kabel do synchronizacji urządzenia Garmin z np. komputerem

 • 1. Pierwszą czynnością jaką należy wykonać to pobranie pliku z trasą. Urządzenia Garmin rozpoznają m.in pliki zapisane w formacie .gpx Trasę możesz przygotować samodzielnie za pomocą programu Garmin BaseCamp (Sprawdź skąd pobrać darmową mapę dla programu Garmin BaseCamp) lub pobrać ją ze strony np. organizatora zawodów lub innych stron z gotowymi trasami

  W naszym przykładzie pobraliśmy trasę Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego umieszczoną na stronie www.gpswielkoposlak.pl:


  W kolejnym kroku łączymy odbiornik Garmin z komputerem. Do połączenia należy wykorzystać oryginalny kabel Garmin w przypadku zegarków lub dowolny kabel micro/mini usb w przypadku liczników Garmin Edge:


  Po tym jak komputer rozpozna nowe urządzenie otwieramy jego folder główny, a następnie folder o nazwie Garmin:  Odnajdujemy folder o nazwie NEW FILES i otwieramy go. Uwaga! Jeżeli na liście nie ma takiego folderu to znaczy, że Twoje urządzenie może być starszego typu (w takiej sytuacji należy skorzystać z poradnika, który wspominamy na początku tego wpisu) lub nie obsługuje funkcji kursów. Warto też sprawdzić ustawienia "Opcji folderów" (o tym jak włączyć ukryte pliki i foldery piszemy na końcu tego posta). Zdarza się, że w niektórych urządzeniach Garmin folder NewFiles jest ukryty.


  Do folderu o nazwie NEW FILES wklejamy wcześniej pobrany plik z trasą:  Po skopiowaniu pliku można bezpiecznie odłączyć urządzenie Garmin od komputera. I to w zasadzie wszystko. Teraz pozostaje już tylko odnalezienie w zegarku lub liczniku funkcji o nazwie Kursy.

  Dla przykładu w zegarku Garmin Fenix 3 kursy znajdują się w: Ustawienia > Nawigacja > Kursy:


  Jak pokazać foldery ukryte. Instrukcja na przykładzie systemu operacyjnego Windows 7.

  W celu włączenia widoczności folderów ukrytych należy otworzyć dowolny folder, a następnie wybrać Organizuj w lewym, górnym rogu okna:

  Dalej z listy wybieramy Opcje folderów i wyszukiwania:


  Wskazujemy zakładkę Widok:


  Odnajdujemy na liście i zaznaczamy Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski. Następnie klikamy Zastosuj.
  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz