środa, 2 listopada 2016

Własne alerty ruchu w zegarku Garmin Fenix 3

Garmin Fenix 3 został wyposażony w monitor śledzenia dobowej aktywności. Wbudowany akcelerometr zlicza m.in. ile kroków i jaki dystans pokonaliśmy w ciągu dnia. Zegarek posiada także tzw. alerty ruchu, których zadaniem jest zmotywowanie nas do większej aktywności. Alerty te są szczególnie przydatne dla ludzi prowadzących siedzący tryb pracy. Po godzinie braku aktywności zegarek zawibruje, a na  jego ekranie pojawi się komunikat "Rusz się". W tym momencie otrzymujemy sygnał, że czas wstać od biurka. Jeżeli nie wykonamy żadnych czynności to przez kolejną godzinę co kwartał będziemy otrzymywali takie samo powiadomienie.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na krótki spacer to po kilku minutach ruchu zegarek ponownie zawibruje i tym razem na ekranie wyświetli komunikat "Pas ruchu czysty"


W dzisiejszym wpisie zaprezentujemy jak zmienić fabrycznie zainstalowane w zegarku Garmin Fenix 3 alerty ruchu Rusz się i Pas ruchu czysty na własne komendy.

Z poziomu ustawień zegarka można je jedynie całkowicie wyłączyć (Menu>Ustawienia>Śledzenie aktywności>Alert ruchu>Włączone lub wyłączone).

Aby ustawić własne powiadomienia o ruchu musimy dokonać edycji pliku odpowiadającego za polskie menu w zegarku Fenix 3.

[Edit z dnia 03.11.2016] Podana instrukcja została sprawdzona na systemach operacyjnych Windows 7 i Windows 10.

Pierwsza czynność to podłączenie zegarka do komputera:


Czekamy kilkanaście sekund aż komputer rozpozna nowe urządzenie, a następnie wybieramy je [1] i otwieramy folder o nazwie GARMIN [2]:


Odnajdujemy na liście folder o nazwie TEXT i otwieramy go [3]:W tym miejscu znajdują się pliki z różnymi wersjami językowymi. Każdy z plików pozwala ustawić w zegarku Fenix 3 menu w innym języku. Zanim przejdziemy do edycji pliku POLISH.LN2 zalecamy stworzenie kopii zapasowej. W tym celu klikamy na w/w pliku prawym przyciskiem myszki [4] i dalej z listy wybieramy Kopiuj [5]. Skopiowany plik wklejamy w dowolne miejsce na dysku komputera (w przyszłości gdybyście chcieli wrócić do oryginalnej wersji wystarczy do folderu TEXT wkleić skopiowany przed chwilą plik):


Aby moc dokonać zmian w pliku POLISH.LN2 musimy zmienić jego rozszerzenie. Klikamy prawym klawiszem myszki na tym plik [6] i wybieramy z listy Zmień nazwę [7]:


Zmieniamy rozszerzenie z .LN2 na .TXT i otwieramy plik o nazwie POLISH.TXT [8]:


W efekcie otworzy się okno w notatniku. Klikamy lewym klawiszem myszki w dowolne miejsce w tekście [9], a następnie z klawiatury wybieramy kombinację CTRL+F  (wywołanie narzędzia wyszukiwania w tekście). W nowym oknie wpisujemy słowo rusz [10],  a następnie klikamy Znajdź następny. W tekście podświetli się rusz się [12]:


Zmieniamy polecenie Rusz się! na własną komendę np. Koniec siedzenia! [13]. W związku z ograniczonym miejscem na ekranie zegarka zalecamy stosowanie krótkich poleceń:


W tej samej linijce tekstu (nieco po lewej) znajduje się także kolejny alert Pas. ruchu czysty [14]:


Usuwamy komendę Pas. ruchu czysty i wpisujemy własną treść alertu [15]:


Po zmianie obu powiadomień klikamy na ikonę zamknięcia okna x [16] i zapisujemy zmiany w pliku [17]:


Na zakończenie pozostało już tylko zmienić rozszerzenie pliku Polish.txt na POLISH.LN2 [18]:


Odłączamy zegarek od komputera. Od teraz Twój Fenix 3 będzie motywował Cię do aktywności Twoimi własnymi komendami.


Jeżeli podoba Ci się ten wpis to będziemy bardzo wdzięczni za jego dalsze udostępnianie na facebooku i innych portalach społecznościowych. 


Zainteresowanych zakupem zegarka z serii Garmin Fenix 3 zapraszamy z kolei do naszego sklepu www.trigar.pl

6 komentarzy:

 1. Świetna sprawa!
  A może byście tak zrobili opis jak samodzielnie zrobić (napisać) tarcze zegarka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki wielkie. Pobawię się tym. Ale chodziło mi głównie o takie tarcze jak dostępne są w aplikacji connect ;-)

   Usuń
 2. Swiat moze i sie nie konczy niemniej jednak popularnosc Maca w polsce nie poraza...

  http://ranking.pl/pl/rankings/operating-systems.html

  Jak widac na zdjeciach w materiale autor pracowal na Windowsie i nie informowal nigdzie ze ta metoda dziala w ten sam sposob na Macu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie nie mieliśmy okazji zrobić testu na Macu. Dziękujemy za informację. W tekście dodaliśmy informację o tym, że instrukcja została sprawdzona jedynie na systemach win7 i win10.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ustawić swoje opcje i zachować język polski?

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozumiem, że pod hasłem swoje opcje chodzi o własny alert. Jeżeli na zakończenie edycji pliku Polish zapiszemy zmiany, a następnie przywrócimy rozszerzenie na oryginalne .LN2 to język polski zostaje zostaje zachowany (testowane na windows 7 i nowsze)

  OdpowiedzUsuń